Menu:

 

 

 

Reklama:


 

 

RSS

URZĄD MIASTA

Patronat medialny

PARTNERZY

WSPÓŁPRACUJEMY

FOTO BLOG

Leszka
Przeborowskiego

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

=============

REDAKCJE

 

=========

KOMUNIKACJA

SKB Litpol-Malow - ABRM Warszawa

W CZASIE KWARANTANNY PLECAMY!!!

Już 11 września o 20:00 w Hotelu Loft 1898*** odbędzie się Loftowa scena Stand-up’u
Wystąpią dla nas Arkadiusz Pan Pawłowski, laureat najważniejszych przeglądów komediowych w Polsce, mistrz Polski one man show, uczestnik telewizyjnych programów komediowych na antenie Polsatu, TVP 2, Comedy Central, oraz Marlena Mysza jedna z najbardziej obiecujących wykonawców polskiej sceny stand-upowej.
 
Możemy spodziewać się przewrotnych, pikantnych żartów i opowieści, topowych komików i przede wszystkim eksplozji satyry.
 
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić piątkowy wieczór na nieustannym śmiechu.
 
Bilety do nabycia w recepcji Hotelu Loft 1898*** ul. Pułaskiego 24K, Suwałki
KupBilecik.pl
Więcej informacji: tel. 721 551 101
Koszt biletu 20 z

 

 

ch...

 

 

 

Aktualności

WycinAnki 2020-2021

13.05.2021
Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na wystawę prac Anny Zdancewicz „WycinAnki 2020-2021”.„WycinAnki 2020-2021” – to wystawa kolaży słów i ilustracji wyciętych z najróżniejszych gazet i połączonych w szczególny sposób, czyli tak, aby mówiły o spektrum ludzkich emocji. Prezentowane prace powstawały w ciągu ostatniego, roku podczas pandemii koronawirusa. Dlatego tematyka „WycinAnek” jest aktualna i dotyka problemów czasów naznaczonych obecnością COVID-19 w sposób niezwykle trafny i wymowny. Anna Zdancewicz – suwalczanka, entuzjastka rowerowych wycieczek i Suwałk, które z zachwytem uwiecznia na zdjęciach. Uwielbia filmy Pedra Almodóvara, książki Johna Irvinga i fotografowanie. Z zawodu pedagog, psychoterapeuta uzależnień. Wystawa będzie prezentowana od maja do czerwca 2021 w Sali im. J. Towarnickiej i w galerii „Na schodach” oraz w filiach przy ul. Klonowej, oraz na Osiedlu Kamena. Wstęp wolny.

ŚWIĘTO TANGA NA 100-LECIE ...

13.05.2021

ŚWIĘTO TANGA NA 100-LECIE URODZIN ASTORA PIAZZOLLI

 

Muzyka genialnego argentyńskiego kompozytora będzie bohaterką majowego koncertu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. W koncercie poświęconym legendarnemu twórcy tanga nuevo, Astorowi Piazzolli, Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej towarzyszył będzie wirtuoz akordeonu i bandoneonu, Rafał Grząka. W programie kompozycje największych mistrzów tanga: Astora Piazzolli i Richarda Galliano oraz przebojowe tanga polskich i światowych twórców.

Astor Piazzolla to najbardziej znany argentyński muzyk, genialny bandoneonista, kompozytor i aranżer. Jego muzyka stanowiła rewolucyjną wręcz mieszankę tanga i muzyki klasycznej, a nazwisko stało się synonimem tanga. Nowatorskie podejście kompozytora polegało na tym, że tworzył tango jako muzykę nie do tańca, tylko do słuchania. Urodzony w 1921 r. kompozytor odszedł w 1992 r. u szczytu sławy, uważany za jednego z najważniejszych twórców muzyki XX wieku. W 100. rocznicę jego urodzin Suwalska Orkiestra Kameralna postanowiła oddać argentyńskiemu kompozytorowi muzyczny hołd. Gościem rocznicowego koncertu z cyklu będzie Rafał Grząka – wirtuoz akordeonu, mistrz tanga, wydobywający z utworów mistrzów tego gatunku bogactwo brzmień i esencję tanga.

W wykonaniu solisty i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza usłyszymy wspaniałe tanga Astora Piazzolli, m.in.: “Adiós Nonino”, “Oblivion”, “Libertango” i koncert na bandoneon”Aconcagua” oraz “Opale concerto” Richarda Galliano. W programie także słynne tanga polskie i światowe: “Tango milonga”, “To ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego, “Blue tango” Leroya Andresona, “Jalousie” Jacoba Gade, “La cumparsita” Gerardo Matosa Rodrígueza i “Por una Cabeza” Carlosa Gardela.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 30 maja o godz. 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Wydarzenie realizowane jest w aktualnie obowiązującym reżimie sanitarnym.

Bilety na koncert w cenie 30 zł dostępne online na www.bilety.soksuwalki.eu oraz w kasie biletowej SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%. Organizator informuje, że bilety na koncert z udziałem Krzysztofa Grzybowskiego, który miał się odbyć w kwietniu (18 i 25.04), zachowują ważność i uprawniają do udziału w koncercie 30 maja br.

Z pozdrowieniami,


Agnieszka Małka

NOC MUZEÓW

13.05.2021
NOC MUZEÓW W SUWALSKIM OŚRODKU KULTURY
 
Noc Muzeów to gratka dla tych, którzy z tematami sztuki nie mogą rozstać się nawet po zmroku. W tym roku do grona galerii promujących nocne zwiedzanie dołączy SOK. W sobotni wieczór, 15 maja zwiedzający będą mogli podziwiać trzy wystawy, a oprócz spotkania z współczesną sztuką, w programie znajdą się liczne atrakcje i niespodzianki. Wydarzenie rozpocznie o godz. 19.00 spotkanie autorskie w Galerii Patio.
 
Ze względu na różnorodność przygotowanych ekspozycji, podczas Nocy Muzeów w SOK nie będą nudzić się nawet najbardziej wymagające osoby. Na początek SOK zaprasza na spotkanie autorskie z Ewą Markiewicz-Adamczewską w Galerii Patio, która opowie o wigierskich inspiracjach wystawy „HopWart_VirWigry". Rozmowa będzie ilustrowana materiałem filmowym przygotowanym specjalnie na tę okazję. Wyjątkowy film o podróży Andrzeja Strumiłły przez życie i sztukę zobaczymy także w Galerii Sztuki Stara Łaźnia. W GSW Chłodna 20, w trakcie zwiedzania retrospektywy Jana Lebensteina będzie można spotkać zacnych obywateli Suwałk, znanych miłośników i mecenasów sztuki, doktorostwo Eleonorę i Teofila Noniewiczów. Dla pierwszych zwiedzających SOK przygotował związane ze sztuką upominki, szczególnie cenne dla łowców autografów.
 
Po wystawach będą oprowadzać specjaliści malarskiej materii i artyści plastycy: instruktorzy SOK Halina Mackiewicz i Mieczysław Iwaszko oraz komisarz wystaw w galeriach Patio i Chłodna 20, Andrzej Zujewicz. Po wystawie w Galerii Sztuki Stara Łaźnia oprowadzą Jakub Mikołajczuk i kierownik galerii, Anna Naszkiewicz. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas zwiedzania należy zachować obowiązujący rygor sanitarny.
 
Przypadająca na noc z 15 na 16 maja Międzynarodowa Noc Muzeów to cykliczna akcja organizowana i popularyzowana przez galerie sztuki i muzea w całej Europie już od 1997 roku. Ten wyjątkowy czas to frajda zarówno dla miłośników wystaw, którzy mogą zobaczyć ekspozycje o niezwykłej porze, jak i dla zabieganych, którzy w ciągu dnia nie mają czasu na kontakt ze sztuką. Wydarzenie ma za zadanie promować kulturę i stanowi okazję do lepszego poznania swojego miasta.
 
Noc Muzeów w Suwalskim Ośrodku Kultury – 15 maja, godz. 19.00-23.00
Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20   przy ul. Noniewicza 71
Galerii Sztuki Stara Łaźnia   przy ul. A. Wajdy 3
Galerii Patio   przy ul. Jana Pawła II 5
 
 
Z pozdrowieniami,
Dział Promocji, Marketingu i Impresariatu
Łucja Januszko

Święto tanga

11.05.2021

Święto tanga na 100-lecie urodzin Astora Piazzolli!

Solistą koncertu będzie pochodzący z Suwałk znakomity muzyk, wirtuoz akordeonu i bandoneonu, członek nagradzanego zespołu Klezmafour – Rafał Grząka. Artyście towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza. W programie kompozycje największych mistrzów tanga: Astora Piazzolli oraz Richarda Galliano.
 
30.05.2021, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
 
Bilety 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
 
Astor Piazzolla to najbardziej znany argentyński muzyk, genialny bandoneonista, kompozytor i aranżer. Jego muzyka stanowiła rewolucyjną wręcz mieszankę tanga i muzyki klasycznej, a nazwisko stało się synonimem tanga. Nowatorskie podejście kompozytora polegało na tym, że tworzył tango jako muzykę nie do tańca, tylko do słuchania. Urodzony w 1921 r. kompozytor odszedł w 1992 r. u szczytu sławy, uważany za jednego z najważniejszych twórców muzyki XX wieku. W 100. rocznicę jego urodzin Suwalska Orkiestra Kameralna postanowiła oddać argentyńskiemu kompozytorowi muzyczny hołd. Gościem rocznicowego koncertu z cyklu będzie Rafał Grząka – wirtuzoz akordeonu, mistrz tanga, wydobywający z utworów mistrzów tego gatunku – Astora Piazzolli i Richarda Galliano – bogactwo brzmień i esencję tanga. Astor Piazzolla to najbardziej znany argentyński muzyk, genialny bandoneonista, kompozytor i aranżer. Jego muzyka stanowiła rewolucyjną wręcz mieszankę tanga i muzyki klasycznej, a nazwisko stało się synonimem tanga. Nowatorskie podejście kompozytora polegało na tym, że tworzył tango jako muzykę nie do tańca, tylko do słuchania. Urodzony w 1921 r. kompozytor odszedł w 1992 r. u szczytu sławy, uważany za jednego z najważniejszych twórców muzyki XX wieku. W 100. rocznicę jego urodzin Suwalska Orkiestra Kameralna postanowiła oddać argentyńskiemu kompozytorowi muzyczny hołd. Gościem rocznicowego koncertu z cyklu będzie Rafał Grząka – wirtuzoz akordeonu, mistrz tanga, wydobywający z utworów mistrzów tego gatunku – Astora Piazzolli i Richarda Galliano – bogactwo brzmień i esencję tanga.
 

Festiwal ARS MUSICA 2021

10.05.2021

Festiwal ARS MUSICA 2021

Szanowni Państwo,

W imieniu Organizatora, Współorganizatorów oraz Partnerów, ponownie mam ogromny zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w ogólnopolskich i międzynarodowych muzycznych imprezach edukacyjno artystycznych,wspieranych i rekomendowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Są to: I Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej w Suwałkach prowadzone w dniach 23-24.08.2021 przez wybitnego artystę Maestro Wiesława Ochmana, a także VIII Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Aktorskiej w Suwałkach w dniach 25-26.08.2021 prowadzone przez uznaną reżyser, scenograf, kostiumograf Justynę Łagowską. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników poprzednich edycji, zapraszamy również do udziału w I Ogólnopolskim Seminarium Mozartowskim w dniach 27-28.08.2021 prowadzonym przez znakomitą śpiewaczkę dr Agnieszkę Kurowską (UMFC w Warszawie). Podczas zajęć seminaryjnych młodzi adepci sztuki wokalnej będąpracować zwłaszcza nad repertuarem indywidualnym. Natomiast w dniach 19-22.08.2021 odbędzie się II Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Profesor Haliny Słonickiej dla Uczniów, Studentów i Absolwentów w Suwałkach. Do udziału w pracach Jury zostali zaproszeni m. in. znakomici artyści, pedagodzy wokalistyki, którzy kultywują wartości estetyki i sztuki wokalnej Profesor Haliny Słonickiej. Planowane są także niezmiernie interesujące koncerty festiwalowe (szczegóły ww załącznikach). Zapewniamy, iż wydarzenia festiwalowe będą przeprowadzane zgodnie z aktualizowanym zaleceniami dotyczącymi tzw. reżimu sanitarnego, natomiast jeżeli będzie możliwa tylko zdalna forma uczestnictwa, wówczas uruchomiony zostanie tryb realizacji imprezy w live streamingu. Z tych powodów powstanie strona festiwalu na Facebooku. Wszystkie wymienione wydarzenia edukacyjno-artystyczne będą realizowane w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ARS MUSICA 2021 w Suwałkach – Białymstoku – Warszawie w dniach 08.08 – 12.12.2021

Serdecznie zapraszamy!

Z wyrazami szacunku i najserdeczniejszymi pozdrowieniami, Marlena Borowska - Dyrektor Artystyczny, Programowy i Organizacyjny IX Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA 2021. Kierownik Naukowy, Artystyczny i Organizacyjny Kursu i Seminariów. Dane do korespondencji: tel. kom: 602 133 403 e-mail: marlena.vocal@gmail.com

- Więcej INFO w zakladce INFORMACJE TEKSTOWE - 

KONKURS FOTOGRAFICZNY - CZŁOWIEK I RZEKA

10.05.2021
SFOTOGRAFUJ CZARNĄ HAŃCZĘ. KONKURS FOTOGRAFICZNY "CZŁOWIEK I RZEKA"
Jeszcze do 30 maja można zgłaszać swoje prace w konkursie fotograficznym, którego bohaterką jest Czarna Hańcza. To wyzwanie dla każdego miłośnika fotografii i przyrody, bez względu na wiek i doświadczenie. Wyniki poznamy podczas otwarcia pokonkursowej wystawy na Bulwarach nad Czarną Hańczą. Na laureatów czekają nagrody. 
 
Konkurs stanowi cześć proekologicznej akcji Suwalskiego Ośrodka Kultury pn. "Człowiek i rzeka. Święto Czarnej Hańczy". Tematem przewodnim jest prezentacja i promowanie walorów przyrodniczych Czarnej Hańczy oraz człowieka, od którego zależy stan ekologiczny tej pięknej rzeki. Celem konkursu jest aktywne promowanie walorów przyrodniczych najdłuższej rzeki Suwalszczyzny, rozbudzanie zainteresowania przyrodą własnego regionu, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz zwrócenie uwagi na wagę ochronę przyrody. 
„Chcielibyśmy, żeby projekt "Człowiek i rzeka. Święto Czarnej Hańczy", w którym SOK łączy działania ekologiczne i kulturalne, ewoluował i meandrował jak Czarna Hańcza właśnie. W tym roku zorganizowaliśmy akcją zarybiania miejskiego odcinka rzeki, jeśli pandemiczne obostrzenia pozwolą, planujemy na nadhańczańskich bulwarach koncert. Fotograficzne zmagania podsumujemy na plenerowej wystawie. Pogoda nam sprzyja, dlatego zachęcam do wypraw nad Czarną Hańczę i uchwycenia w kadrze współistnienia człowieka i rzeki. Życzę udanych i niepowtarzalnych ujęć." – mówi Agnieszka Małka z SOK.
Zgłaszane fotografie muszą być wykonane w obszarze Czarnej Hańczy. W konkursie mogą wziąć udział dzieci, młodzież i dorośli, doświadczeni i amatorzy. Ważne, aby zdjęcie było wykonane samodzielnie. Można zgłosić maksymalnie jedno zdjęcie. Udział w konkursie jest bezpłatny. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz wezmą udział w pokonkursowej wystawie plenerowej. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe od fundatorów - sponsorów konkursu oraz od organizatora konkursu - Suwalskiego Ośrodka Kultury. 
Termin nadsyłania zdjęć mija 30 maja 2021 r. Wyniki poznamy 23 czerwca br. podczas otwarcia pokonkursowej wystawy prezentowanej na Bulwarach nad Czarną Hańczą, w sąsiedztwie Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach i Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Regulamin i kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej Suwalskiego Ośrodka Kultury www.soksuwalki.eu.
 

Z pozdrowieniami,
Dział Promocji, Marketingu i Impresariatu

Agnieszka Małka

SKS Wigry 0:1 (0:0) Hutnik

08.05.2021

W meczu 32. kolejki piłkarskiej e Winner  II Ligi

Wigry Suwałki przegrały na własnym stadionie z Hutnikiem Kraków.

 SKS Wigry 0:1 (0:0) HutnikSłaba postawa suwalskich piłkarzy i arbitra dzisiejszego spotkaniaWigry walczą o I ligę, goście z Krakowa, a konkretnie z Nowej Huty walczą o utrzymanie w II lidze — łatwo było powiedzieć, że to gospodarze będą faworytem tego starcia. Na piłkarskim boisku było, jednak zupełnie odwrotnie. Goście już w 15 minucie mogli umieścić futbolówkę w bramce Zocha.
Ahmed Hafez Hussein jak tyczki minął, naszych obrońców, wbiegł w nasze pole karne, podał futbolówkę do wbiegającego Michała Kitińskiego, a ten z ok. sześciu metrów na potrafił pokonać bardzo dobrze dysponowanego dziś Hieronima Zocha.
Asystent sytuacji bramkowej — Ahmed Hafez Hussein w dalszej części meczu okazał o się dobrym aktorem, każde starcie z tym piłkarzem groziło, żółtą kartką walcząc, z obrońcami padał, wił się jak piskorz, łapał za nogi i wydobywał potworne okrzyki, ale nie byłby aktorem, gdyby nie nabierał się na te sztuczki sędzia, a ten niczym jego giermek — gwizdał i wyciągał kartki. Dawno nie widziałem tak słabej obsady sędziowskiej, popełniała błąd za błędem, obserwuję mecze od ponad 50 lat i myślałem, że już niczym mnie nie zaskoczą, a jednak się, myliłem.
 Hutnik do 30 minuty dominował, obudzili się podopieczni Dawida Szulczka dopiero w 30 minucie, wtedy to — Gojko podaje piłkę w pole karne do Adamka, ten do Babiarza, ten do Sauczka, który z bliskiej odległości strzela w światło bramki, ale skutecznie zablokował Jaklik.
Nieszczęście Wigier rozpoczęło się w 39 minucie, wtedy to bezsensowny faul Martina Dobrotki na wspomnianym wcześniej aktorze tego widowiska Ahmedzie Hafez Husseinie — żółta karta, wtedy słuszna. W 54. minucie Martin Dobrotka ukarany drugim żółtym kartonikiem i co gramy w osłabieniu.
Uskrzydlony tym faktem Hutnik ruszył do zmasowanego ataku, broniliśmy się dzielnie, chociaż sędzia coraz częściej nabierał się na aktorskie sztuczki gości, nie tylko Ahmeda - sięgał po kartki szczęście, że koloru żółtego. Kartkami obdarowani dziś zostali: Dobrotka, Kamiński, Adamek, Grzelak — Stawarczyk, Tetych, Sobala, ze sztab szkoleniowego Wigier: A. Pomian i Daniel Wojtasz II trener. Czerwona kartka: Martin Dobrotka za drugą żółtą. Do 93 minuty na tablicy widniał wynik 0:0 i ten bezbramkowy remis zadowalał obie drużyny. Gospodarze grali przecież od 54. minuty w dziesięciu, a przyjezdni grali przecież z drużyną pukającą do drzwi zaplecza ekstraklasy.  Ale kalkulacje trwały właśnie tylko do 93 minuty. Wtedy to w doliczonym czasie, tuż po wejściu na boisko Filip Hadzik tzw. strzałem za kołnierz pokonał Heronima Zocha i smutek w szeregach Wigier, a radość wśród gości. Przegrywamy na własnym stadionie po bardzo przeciętnej, momentami słabej grze. Kolejny mecz - wyjazdowy gramy 15 maja z wiceliderem GKS Katowice.
 
/grek/

Wigry Suwałki — Hutnik Kraków 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 Handzlik 90+4.
Wigry: Zoch – Dobrotka, Piekarski, Grzelak, Gierach, Babiarz (78 Czułowski), Mularczyk, Kamiński, Gojko (72 Wełniak), Sauczek, Adamek (72 Żebrakowski).

Hutnik: Leszczyński — Jaklik, Stawarczyk, Kędziora — Tetych (74 Ozimek), Gajda (90+1 Handzlik), Kieliś, Zmorzyński - Świątek, Hafez (90+1 Jodłowski) - Kitliński (63 Sobala).

Sędziował: Konrad Gąsiorowski (Biała Podlaska).
Żółte kartki: Dobrotka dwie, Kamiński, Adamek, Grzelak - Stawarczyk, Tetych, Sobala. Czerwona kartka: Dobrotka (54).

Zakupione bilety zachowują ważność

07.05.2021
Suwalski Ośrodek Kultury informuje.
 
Szanowni Państwo,
Z uwagi na przedłużenie pandemicznych obostrzeń, w tym tych dotyczących organizacji wydarzeń artystycznych z udziałem publiczności, koncert odbędzie się w innym terminie. O nowej dacie koncertu poinformujemy w najbliższym możliwym terminie. Zakupione bilety zachowują ważność i uprawniają do udziału w koncercie w nowym terminie.

Suwałki z drona

04.05.2021

Od 2 maja Punkt Szczepień w Suwałki Arenie

30.04.2021
Od 2 maja Punkt Szczepień w Suwałki Arenie!
                                          Od niedzieli, 2 maja 2021 roku w budynku hali sportowo-widowiskowej Suwałki Arena przy ul. Zarzecze 26 rozpocznie działalność Punkt Szczepień Powszechnych. Utworzenie masowych punktów szczepień to efekt wytycznych związanych ze wzrostem liczby szczepionek, które trafiają do Polski. Wszystkie samorządy otrzymały polecenie dotyczące utworzenia na terenie swojego terenu masowych punktów szczepień. Oczywiście od razu podjąłem działania by utworzyć takie placówki na terenie Suwałk - informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Lokalizacja Punktu została wybrana jako miejsce powszechnie dostępne dla mieszkańców, umożliwiające duży przepływ osób oraz dysponujące dużym parkingiem. Na potrzeby Punktu, została udostępniona główna hala sportowo-rekreacyjna oraz szatnia wraz z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi. Pracownicy jednostek miejskich odpowiadać będą za kierowanie ruchem pacjentów oraz pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa, a także kwestie porządkowe w PSP. W hali widowiskowo-sportowej Suwałki Arena będzie dziesięć stanowisk, które w ciągu doby będą mogły obsłużyć nawet 3 000 osób.                                                                               Punkt działać będzie 7 dni w tygodniu: 2 maja 2021 w godz. 11:00 – 20:00.  3 maja 2021 w godz. 8:00 – 15:00. Od 4 maja, od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 21.00, w sobotę oraz niedzielę od 8:00 do 15:00 Do szczepienia zarejestrować się można tak jak do tej pory, przez każdą z niżej wymienionych dostępnych ścieżek: dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989 wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333  o treści: SzczepimySie poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Informacje dotyczące przygotowania do szczepienia oraz kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem do wypełnienia przez pacjenta dostępne są TUTAJ. Zalecamy wcześniejsze wypełnienie formularza i zgłoszenie się z nim do Punktu Szczepień Powszechnych. Ponadto informujemy, iż e-skierowanie na szczepienie nie zostanie wystawione, jeśli w ciągu ostatnich 90 dni pacjent otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Pojawi się ono na Internetowym Koncie Pacjenta później.Więcej informacji na stronie pacjent.gov.pl oraz gov.pl/szczepimysie
 

Oszczędzanie w bankach przestaje się opłacać

29.04.2021

Oszczędzanie w bankach przestaje się opłacać.

Polacy szukają nowych możliwości inwestowania środków

Klienci banków muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów, prowizji i opłat. Na przestrzeni ostatniego roku Polacy wycofali z lokat ok. 100 mld zł i w dużej części przenieśli je na rachunki bieżące. Jednak świadomość przyspieszającej inflacji i brak perspektywy zakończenia pandemii skłania ich coraz częściej do szukania nowych możliwości inwestowania. Stąd rosnąca popularność funduszy, akcji i spółek technologicznych na GPW. Zwiększonym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te powiązane z elektromobilnością i gamingiem oraz start-upy w początkowej fazie rozwoju, które wciąż mają przed sobą najwyższą krzywą wzrostu.

PWSZ zaprasza na wirtualne dni otwarte

28.04.2021
PWSZ zaprasza na wirtualne dni otwarte
Nietypowe w tym roku, bo wirtualne DNI OTWARTE organizuje suwalska Uczelnia. Na stronie internetowej PWSZ pojawiły się:
- wirtualny spacer
- pełna oferta kształcenia na Nowy Rok Akademicki
- filmy promocyjne Uczelni, w których w telegraficznym – sześćdzięsięcio sekundowym skrócie można zobaczyć który kierunek warto i należy studiować.
- szczegóły rekrutacji
- oraz czynny 24h przez 7 dni w tygodniu czat on-line. Tu odpowiemy na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytaniaRekrutacja elektroniczna rusza 1 czerwca! Na kandydatów czekają 2 wydziały i 15 kierunków do wyboru, m. in.: pielęgniarstwo, logistyka, budownictwo, pedagogika, czy ratownictwo medyczne.
 
Więcej na stronie: www.pwsz.suwalki.pl

PWSZ zaprasza na wirtualne dni otwarte

 
Nietypowe w tym roku, bo wirtualne DNI OTWARTE organizuje suwalska Uczelnia. Na stronie internetowej PWSZ pojawiły się:
- wirtualny spacer
- pełna oferta kształcenia na Nowy Rok Akademicki
- filmy promocyjne Uczelni, w których w telegraficznym – sześćdzięsięcio sekundowym skrócie można zobaczyć który kierunek warto i należy studiować.
- szczegóły rekrutacji
- oraz czynny 24h przez 7 dni w tygodniu czat on-line. Tu odpowiemy na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytaniaRekrutacja elektroniczna rusza 1 czerwca! Na kandydatów czekają 2 wydziały i 15 kierunków do wyboru, m. in.: pielęgniarstwo, logistyka, budownictwo, pedagogika, czy ratownictwo medyczne.
 
Więcej na stronie: www.pwsz.suwalki.pl

 

Stanisław Bohusz - Siestrzeńcewicz 1869-1927

28.04.2021

Jerzy Brzozowski

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach

pragnie poinformować o wystawie

"Stanisław Bohusz - Siestrzeńcewicz 1869-1927"

 
"Stanisław Bohusz - Siestrzeńcewicz 1869-1927"Jerzy Brzozowski
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
pragnie poinformować o wystawie
 
"Stanisław Bohusz - Siestrzeńcewicz 1869-1927"

II Spacer po znikającym Lesie Szwajcarskim

25.04.2021

II Spacer po znikającym Lesie Szwajcarskim

Z okazji Dnia Ziemi — Suwalsko- Augustowski Ruch Antyłowiecki 25.04.2021 r. zorganizował II Spacer po znikającym Lesie Szwajcarskim (Suwałki).
Spacerując, ścieżkami  lasu uczestnicy sprzątali, dużo dyskutowali o ochronie środowiska i aktualnej sytuacji — o ty, co dzieje się z polskimi lasami, masowej wycince drzew.

ZDJECIA — Zbyszek Szperek 

Posadzili drzewko

23.04.2021

Świętowali Dzień Ziemi na suwalskich bulwarach

23.04.2021

Świętowali Dzień Ziemi na suwalskich bulwarach

To był aktywny czwartek. 22 kwietnia, przy budynku Starej Łaźni na suwalskich bulwarach zebrali się mieszkańcy miasta, którzy posprzątali okolice i wspólnie posadzili drzewo. Akcję zorganizowała Fundacja Teraz Wschód.Sprzątanie terenu bulwarów oraz upiększenie okolicy dzięki posadzeniu nowego drzewa, to kolejny krok w integracji Fundacji Teraz Wschód z lokalną społecznością. Jak mówią organizatorzy akcji – W natłoku codziennych obowiązków często nie zwracamy uwagi na otaczającą nas przestrzeń i elementy świata przyrodniczego. Dlatego, są takie dni w roku, kiedy przyglądamy się bliżej naturze. Takim dniem jest właśnie Światowy Dzień Ziemi.W tym roku motywem przewodnim święta było hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Dlatego uczestnicy akcji symbolicznie uprzątnęli okolice bulwarów i posadzili drzewo, które jak wiadomo produkuje tlen, filtruje powietrze i chroni klimat. Zarówno sprzątanie, jak i sadzenie drzew to ciężka fizyczna praca, ale gdy wykonuje się ją z sercem i świadomością, że robi się coś ważnego, wówczas daje to ogromną satysfakcję i chęć do działania – mówią organizatorzy.W krótkim przemówieniu Bartosz Bełdyga z Fundacji Teraz Wschód, podziękował za zaangażowanie suwalczan w realizację wydarzenia oraz zachęcił do włączenia się w dalszą działalność Fundacji. Zgodnie z powiedzeniem, mężczyzna w życiu musi zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. My drzewo już mamy, teraz czas na budowę domu naszej Fundacji, czyli Suwalskiego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, abyśmy w przyszłości mogli kreować sportowych mistrzów – dodał. Akcja miała na celu kształtowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie i budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Jej organizacja była możliwa zarówno dzięki zaangażowaniu Fundacji Teraz Wschód, jak i partnerów akcji: Ząbkiewicz & Przełomski Kancelaria Prawna, Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Sp. z o.o., Stowarzyszenie Zasiej, Klimat, Krzywe Dechy, Karczma Polska, Gruby Benek, Browar Północny, Libeluna Butik, Zielarnia Suwalska, SUGAR,  Osinki, ADRIA Adrian Merecki  Posadzone drzewo ma być nie tylko ozdobą suwalskich bulwarów, ale również wyjątkową pamiątką oraz potwierdzeniem dobrych relacji pomiędzy Fundacją a Miastem Suwałki.Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w realizację wydarzenia i zapowiadają, że już są planowane kolejne akcje kierowane do mieszkańców, a posadzone dzisiaj drzewo będzie świadkiem nowej historii Fundacji Teraz Wschód. Szczegóły będą podawane na bieżąco na stronie https://www.facebook.com/fundacja.teraz.wschod/ .