I Festiwal Jaćwieski

Zaproszenie do udziału w I Festiwalu Jaćwieskim

Szanowni Państwo,
jest nam niezwykle miło zaprosić Państwa do udziału w I Festiwalu Jaćwieskim, który odbędzie się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach koło Suwałk już 21 maja br. Na wydarzeniu, na które organizatorzy zapraszają całe rodziny, nie zabraknie historii, rzemiosła, a także nowych technologii.
Tematem przewodnim Festiwalu będzie próba wzmocnienia poczucia jedności mieszkańców poprzez popularyzację wiedzy o regionie i promowanie dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie będzie stanowić okazję do pochylenia się nad bogatym dziedzictwem Suwalszczyzny oraz przybliżenia historii Jaćwingów.
Suwalszczyzna jest regionem unikatowym na skalę świata zarówno środowiskowo – poprzez bogate i dziewicze tereny, ale też historycznie – poprzez bogatą, nie tylko średniowieczną historię, która wciąż jest niewystarczająco spopularyzowana. To również szansa na integrację lokalnej społeczności oraz zainteresowanie turystów z różnych części Polski, Europy i świata.
Podczas wydarzenia uczestnicy wezmą udział w bezpłatnych warsztatach i pokazach, które przyczynią się do przybliżenia kultury i historii Jaćwingów. Przybyli goście będą mogli posłuchać wykładów skupiających się na historii tzw. polskich wikingów i ich wpływie na rozwój regionu suwalskiego. Organizowane warsztaty pozwolą na naukę tradycyjnych jaćwieskich technik rękodzielniczych.
Podczas wydarzenia nie zabraknie również połączenia historii z technologią – ekipa edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości – przy pomocy nowoczesnych technologii zaprezentuje przedmioty związane z Jaćwingami, które po procesie trójwymiarowego skanningu zostały wydrukowane na drukarkach 3D. Festiwal uświetni również koncert zespołu Susz.
Serdecznie zapraszamy do udziału
Angelika Kraina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *