Rusza Wigierska Kolej Wąskotorowa w Płocicznie

Wigierska Kolejka Wąskotorowa! Niegdyś jej trasa wynosiła aż 36 km, jednak obecnie dostępna dla turystów jest jej odnowiona część, która mierzy 10 km. To i tak zadowalająca długość na taką atrakcję!
Rozpoczyna się ona w Płocicznie, a pierwszym przystankiem jest wysoki brzeg jeziora Wigry, gdzie możemy podziwiać naprawdę urokliwe widoki. Na trasie zobaczymy też panoramę największych polskich wysp jeziornych – Ostrów i Ordów. Nie zabraknie też czasu na dobrą zabawę dla dzieci i pyszny posiłek. Przejazd zabytkową kolejką to wspaniała możliwość powrotu do przeszłości dla dorosłych i zarazem wspaniała atrakcja dla dzieci… ale i dorosłych!

 

Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Jest najludniejszą wyspą na świecie, zamieszkuje ją 151,6 mln osób[1]. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.

Dominującym językiem na wyspie jest jawajski, jednakże większość mieszkańców wyspy jest dwujęzyczna i porozumiewa się także po indonezyjsku. Religią dominującą na wyspie jest islam.

Mieszkańcy Jawy trudnią się przede wszystkim rolnictwem. Warunki klimatyczne panujące na wyspie sprzyjają dużym zbiorom w ciągu roku. Uprawy ryżu, manioku, kukurydzy, orzeszków ziemnych, herbaty, trzciny cukrowej, palmy kokosowej, kakaowca, kauczukowca.

Występują tu gleby powstałe na skałach magmowych – głównie powulkaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *