Niebawem przetarg na budowę spalarni odpadów

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki planuje wybudowanie nowoczesnej spalarni odpadów komunalnych

Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 128 107 000 zł. W tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg w formule „projektuj i buduj” na realizację tej inwestycji.

Wsparcie NFOŚiGW to blisko 130 mln zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka. Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC`u i ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową Miasta Suwałki.

– Ciepłownictwo podobnie jak cała energetyka stoi w obliczu poważnego wyzwania jakim jest dekarbonizacja. Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali o ok 9 tysięcy ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2 za które trzeba zapłacić. Ciepło wyprodukowane w trakcie spalania trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Paliwem będą oczywiście odpady pochodzące od naszych mieszkańców – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Spółka z o. o. przygotowuje ostateczne dokumenty do ogłoszenia przetargu.

Najważniejszą informacją jest, że udało się pozyskać warunki przyłączenia obiektu do sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja S.A. Instalacja oprócz produkcji ciepła będzie również wytwarzać prąd.

Jak będzie przebiegał proces inwestycyjny?
Instalacja zostanie zrealizowana w formule „pod klucz”. Inwestycja obejmie cały proces związany z projektowaniem, dostawą i wykonawstwem oraz uruchomieniem i przekazaniem do eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *