Menu:

 

 

 

Reklama:


 

 

RSS
  • Zobacz
  • Zobacz

URZĄD MIASTA

Patronat medialny

PARTNERZY

WSPÓŁPRACUJEMY

FOTO BLOG

Leszka
Przeborowskiego

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

=============

REDAKCJE

 

=========

KOMUNIKACJA

Newsy

 

Pokaż aktualności z roku:

Zaśpiewaj z ZPiT Suwalszczyzna

24.03.2022

Zaśpiewaj z ZPiT Suwalszczyzna

Zespół szuka nowych głosów do chóru
 
Suwalski Ośrodek Kultury i Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna zapraszają na przesłuchania do chóru Suwalszczyzny. Poszukiwane są osoby, w których życiu muzyka, w szczególności śpiew, zajmuje miejsce szczególne. Jeśli kochasz polską tradycję, ludowe stroje, występy na scenie, jesteś osobą obdarzoną muzyczną wrażliwością i pasją, masz szansę dołączyć do Zespołu. 
Przesłuchania odbywają się w sali 2.15 Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5, w czwartki w godz. 20.00-21.00 oraz soboty w godz. 11.00-12.00, poczynając od 24 marca 2022 r. Poprowadzą je chórmistrzyni Zespołu Pamela Sinicka-Krupa oraz jego choreograf i kierownik Robert Ślizewski. 
Wymagania: wiek od 15 do 45 lat, dobre warunki głosowe, muzykalność. Doświadczenie wokalne i zdolności aktorskie będą dodatkowym atutem. Kandydaci proszeni są o przygotowanie jednego utworu ludowego (mile widziane pieśni z repertuaru ZPiT Suwalszczyzna w swoim głosie). Uczestnictwo w grupie koncertowej nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Pierwszą okazją do wspólnego występu może być kwietniowy (23.04, godz. 19.00) Koncert dla Przyjaciół, podczas którego Zespół zaprezentuje przekrój dotychczasowych programów tanecznych. Zabrzmią także tradycyjne pieśni. Koncert rozpocznie przygotowany specjalnie na siedemdziesiąte urodziny mazur w choreografii kierownika Zespołu, Roberta Śliżewskiego. Tancerzom będzie towarzyszyła Kapela pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego. W finale publiczność będzie miała okazję usłyszeć wzruszający występ pokoleń. Koncert odbędzie się w Sali im. A. Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety na wydarzenie są dostępne w sprzedaży online i w kasie SOK. Z Suwalską Kartą mieszkańca zniżki do 50%. 
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 roku; w 2021 roku obchodził 70-lecie istnienia. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.
 
Z pozdrowieniami,
Agnieszka Małka 

Samochód wpadł do rowu

22.03.2022
Dzisiaj (22.03.2022)
 
 
tuż przed godz. 13 dyżurny KMP Suwałki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK nr 8 w miejscowości Lipniak gm. Szypliszki, samochód wpadł do rowu.
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikła, ze kierowca osobowego mercedesa na litewskich tablicach rejestracyjnych, przysnął za kierownicą i zjechał do przydrożnego rowu. Kierowca i pasażerka - ob. Ukrainy, przetransportowani do szpitala na badania. Kierowca trzeźwy. 
 

Proszę o pomoc dla synka

15.03.2022
Proszę o pomoc dla mojego 4,5 letniego synka Michałka który pilnie potrzebuje operacji bioderek niestety zbiórka idzie bardzo wolno ,pilnie potrzebujemy nagłośnienia o pomoc i wsparcia ,wysłałam wcześniejszym e-mailem artykuł w którym jest wszystko dokładnie opisane . Tu jest zbiórka na siepomaga dla Michałka www.siepomaga.pl/michal-flaka

Tajemnica szopy nad Wigrami

14.03.2022
Spotkanie autorskie, warsztaty detektywistyczne, autograf w prezencie. Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Katarzyną Barcikowską, autorką książki "Tajemnica szopy nad Wigrami", której akcja dzieje się na Suwalszczyźnie. To pełna humoru, detektywistyczna powieść dla dzieci. Wydarzeniu towarzyszy konkurs, w którym można wygrać książki z osobistą dedykacją autorki, detektywistyczne warsztaty oraz promocyjna sprzedaż "Tajemnicy...". Wstęp wolny. 
Rozpracujcie "Tajemnicę szopy nad Wigrami"! Mali detektywi, uważajcie! "Tajemnica szopy nad Wigrami" może być niebezpiecznie... wciągająca. Zaczytajcie się w pełnej humoru, detektywistycznej powieści dla dzieci, która pobudza wyobraźnię i zmysły poszukiwaczy przygód! Autorką książki jest Katarzyna Barcikowska, zakochana w Suwalszczyźnie warszawianka. Tak pisze o niej wydawca: "Dołączcie do Józefinki oraz jej przyjaciół i dajcie się wciągnąć w wir wakacyjnej przygody. Bądźcie jednak ostrożni...
W lesie nad jeziorem Wigry pojawił się ostatnio tajemniczy budynek bez okien i drzwi, a w jego okolicy podobno rozlegają się budzące grozę odgłosy! Miejscowi twierdzą, że znajdował się tam cmentarz poległych w dawnych czasach jaćwieskich wojowników... Józefinka i jej przyjaciele nie mają ochoty na spotkanie z duchami, ale gdy nocą ktoś wykrada im wszystkie słodycze, żarty się kończą."
 
Dla wszystkich poszukiwaczy przygód i detektywów gotowych sprawdzić, co tak naprawdę kryje się w leśnym budynku, Suwalski Ośrodek Kultury wraz z autorką książki przygotowali specjalny konkurs. Pytanie konkursowe brzmi: "W okolicach Suwałk zostało odkryte jedno z największych i najbogatszych cmentarzysk wczesnośredniowiecznych. Jakiego ludu dotyczy?". Odpowiedzi można wysyłać do 20 marca. Trzy pierwsze osoby, które prześlą na adres mejlowy dorota.sklodowska@soksuwalki.eu prawidłowe odpowiedzi, otrzymają książki z osobistą dedykacją autorki. Nagrody zostaną wręczone przez autorkę podczas spotkania, 26 marca o godz. 16.00 w Kawiarni Artystycznej, w SOK przy ul. T. Noniewicza 71. Wstęp wolny.
 
Organizatorzy zapowiadają także detektywistyczną niespodziankę - po spotkaniu z autorką odbędą się warsztaty dla małych detektywów. Będzie to prezentacja, dyskusja i zabawa interaktywna. Dzieci nauczą się, na co zwracać uwagę w śledztwie, jak odczytywać ślady pozostawione na miejscu "zbrodni" itd. Podczas spotkania będzie również można kupić książkę w atrakcyjnej cenie oraz zdobyć autograf autorki. 
 
Katarzyna Barcikowska – z zawodu dyplomatka, pasjonuje ją praca i zabawa ze słowem pisanym w każdej formie. Hobby i zamiłowania zmienia w sposób z góry zaplanowany raz do roku. Często zadaje sobie pytanie: „Kiedy ostatnio zrobiłaś coś po raz pierwszy w życiu?". Zdecydowany nadmiar przyswajanych informacji przerabia na krótkie i dłuższe formy literackie. Książka Tajemnica Szopy nad Wigrami powstała między innymi po to, aby zachować notowane przez nią od wczesnego dzieciństwa przygody i śmieszne powiedzonka rodzeństwa, a w ostatnich latach również własnej córeczki i jej przyjaciół. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie: https://bit.ly/Tajemnica_szopy_nad_Wigrami.
 
 
Z pozdrowieniami,
Agnieszka Małka

Suwałki Miss Run oraz Suwalski Bieg z Wąsem

05.03.2022

Szanowni  Państwo,

Dramatyczna sytuacja w związku z wojną w Ukrainie sprawia, że nikt z nas nie może przejść obojętnie obok tego, co aktualnie dzieje się na naszych oczach. Pozostajemy solidarni z Ukrainą i biegniemy z pomocą. Dosłownie! Dlatego też zaplanowane na 13 marca 2022 roku biegi Suwałki Miss Run oraz Suwalski Bieg z Wąsem będą miały charakter charytatywny! Decyzją organizatorów biegów - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Stowarzyszenia Sportowe Miasto, wszystkie opłaty startowe trafią do Związku Ukraińców w Suwałkach, które organizuje pomoc przybywającym do naszego miasta uchodźcom, jak również wspierają osoby pozostałe na obszarze objętym wojną. Tego dnia będą również z nami obecni wolontariusze Stowarzyszenia KOSTROMA. Każdy z biegaczy, czy też osób towarzyszących, będzie miał możliwość dodatkowego wsparcia finansowego potrzebującym. Dlatego też w imieniu organizatorów zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie komunikacyjne tego wyjątkowego wydarzenia. Będziemy wdzięczni za zamieszczenie w prowadzonym przez Państwa mediach plakatu promującego wydarzenie, który załączam do niniejszej korespondencji.

Zapisy do biegów: https://tiny.pl/9pnht

#BiegnęzPomocą #SolidarnizUkrainą  

Pozdrawiam,  Kamil Klimek

Suwalski Kaziuk zaprasza!

03.03.2022
Suwalski Kaziuk zaprasza!
Odpustowy jarmark suwalski powraca! W pierwszą marcową niedzielę zapraszamy na wiosenny spacer wśród kolorowych kramów. Na odwiedzających czeka ponad sto stoisk z regionalnymi przysmakami pogranicza, rękodziełem ludowym i rzemiosłem artystycznym. W programie także barwne prezentacje folkloru muzycznego regiony przez ludowe kapele z regionu. Organizatorzy zapraszają już od godz. 9.00 na, pierwszy z wielu tego dnia, koncert Suwalskiego Chóru PRIMO. Sam jarmark startuje od godz. 10.00.
Po ubiegłorocznej przerwie tegoroczny XXII Kaziu Suwalski będzie gościć ponad 100 wystawców z całej Polski. Oprócz bogatej reprezentacji regionu, pojawią się także goście z Żywca i Białki Tatrzańskiej i pogranicza polsko-litewskiego, w tym z litewskich Kowna i Wilna. Rokrocznie kaziukowe stoiska przyciągają setki odwiedzających, którzy szukają rzeczy tradycyjnych, oryginalnych, nawiązujących do kulturowego dziedzictwa regionu. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że i w tym roku ich poszukiwania zakończą się sukcesem, bo oferta zapowiada się wyjątkowo ciekawie.
Na kramach nie zabraknie rękodzieła ludowego, artystycznego rzemiosła i regionalnych przysmaków. Oprócz corocznych hitów, czyli palm wielkanocnych, stroików, pisanek, rękodzielniczych serwetek i koszyków z wikliny, będzie można kupić tradycyjne wędliny, wyroby z jagnięciny i baraniny, sery, sękacze, ręcznie robione lizaki, mrowiska i orzeszki, pączki i obwarzanki, miód i produkty pszczele, podpiwek i naturalny kwas chlebowy, naturalne oleje tłoczone na zimno czy mieszanki ziół bez konserwantów. Pojawią się także oryginalne naczynia żaroodporne, ręcznie rzeźbione przybory kuchenne i zabawki z drewna, biżuteria z naturalnych materiałów. Tę bogatą ofertę dopełnią malarstwo olejne, haftowane obrusy, makramy i łapacze snów. Każdy gość znajdzie coś dla siebie.
Kaziuk Suwalski to jednak nie tylko zakupy, ale także bogata propozycja muzyczna. Na scenie plenerowej oraz w kościele św. Kazimierza Królewicza zobaczymy i usłyszymy regionalne zespoły muzyczne. Jednym z punktów programu będzie koncert pieśni wielkopostnych pogranicza w wykonaniu Zespołu Pogranicze z Szypliszk pod kierownictwem Józefa Murawskiego oraz Zespołu Śpiewaczego Ancyjas z SOK pod kierownictwem Anny Szafranowskiej. To wyjątkowa okazja, żeby posłuchać rzadkiego wielogłosowego wykonania tych utworów. Wciąż można zapisywać się na warsztaty prowadzone w SOK przez śpiewaków Pogranicza, których uczestnicy również wystąpią na koncercie. Szczegóły na stronie internetowej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wystąpią także: Suwalski Chór Primo pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia, Zespół Wigranie ze Starego Folwarku oraz zespoły Szuwarki z WiżajnPrzeroślaki i Onegdaj z Przerośli, Szeszupa z Rutki-TartakNachodne z Sejn, Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa i Uwrocie z Suwałk.
 
Program:
Kościół św. Kazimierza Królewicza, ul. W. Witosa 8
  • 9.00  Suwalski Chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia

  • 11.00 Zespół Pogranicze z Szypliszk i Zespół  Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK

  • 13.00 Zespół Wigranie ze Starego Folwarku

Scena plenerowa, ul. W. Witosa
  • Zespół Uwrocie z SOK

  • Zespół Przeroślaki i Onegdaj z Przerośli

  • Zespół Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa

  • Zespół Szuwarki z Wiżajn

  • Zespół Nachodne z Sejn

  • Zespół Szeszupa z Rutki-Tartak

Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach" wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark od ponad 400 lat funkcjonuje obok kościoła Świętego Kazimierza, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. Dzięki staraniom organizatorów – Suwalskiego Ośrodka Kultury działającego wspólnie z parafią pw. św. Kazimierza – udaje się zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego, który podobnie jak jego pierwowzór, Kaziuk Wileński, zmienia charakter w zależności od terminu, w jakim się odbywa. Gdy odpust kazimierski przypada w karnawale – impreza ma charakter ludyczny, jeśli w Wielkim Poście – refleksyjny.
 
Patronat honorowy nad XXII Suwalski Kaziukiem objął Prezydent Miasta Suwałki, Pan Czesław Renkiewicz.
Organizatorzy: Suwalski Ośrodek Kultury i Parafia rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza Królewicza.
Patronat medialny: Telewizja Polska Program 3 Oddział Białystok, Telewizja Suwałki, Radio Białystok - Studio Suwałki, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski, Suwałki24.pl, Suwalki Info, Niebywałe Suwałki, Kurier Suwalski, Telewizja Internetowa TVS24.pl.
 
 
Z pozdrowieniami,
Agnieszka Małka

Przewidziano ponad 250 imprez

17.02.2022

Prezydent Miasta Suwałk w dniu 17 lutego 2022 roku zaprezentował kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalno – sportowych zaplanowanych na 2022 rok. W ocenie Prezydenta kalendarz jest „imponujący”. Przewidziano ponad 250 imprez, w tym także mających charakter ogólnokrajowy. Przykładowo w czerwcu odbędą się mistrzostwa Polski w akrobacji szybowcowej oraz paralotniach. Zorganizowana także zostanie Olimpiada Dzieci i Młodzieży oraz Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Nie zabraknie wiele innych ciekawych imprez i spotkań (np. zlot starych motocykli), a także bluesa. Rozgrzewka bluesowa 29 kwietnia 2022 roku (wtedy poznamy więcej szczegółów), a w dniach 7, 8 i 9 lipca 2022 r. koncerty, które odbędą się na dwóch scenach, tj. przy Urzędzie Miasta i w Parku Konstytucji 3 Maja. W dniu 10 lipca 2022 r. gwiazdy bluesa wystąpią na koncercie (biletowanym) w Sport Arenie.

Szczegóły podane zostaną niebawem.

 

Wystawa - NO TIME

12.02.2022
 
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Roberta Sosnowskiego "NO TIME"
w Galerii Sztuki Stara Łaźnia SOK 18 lutego (piątek) o godz. 18.00.
 
Polemika z czasem stała się pomysłem autora na wystawę.
Czy można go zwolnić, przyspieszyć lub zatrzymać, tu na Ziemi?
 

Na wystawie artysta zaoferuje usługę Odwróconego Zegarmistrza. Każdy kto ma ochotę będzie mógł oddać swój zegarek w jego ręce, a on z przyjemnością przestawi godzinę, chętnym urwie wskazówkę, lub też przepiłuje zegarek na pół. Artysta daje gwarancję na usługę, że zostanie ona wykonana rzetelnie. Zegarek nie naprawi się przez co najmniej 12 miesięcy! Podczas wystawy będzie można również, korzystając z pozostawionych narzędzi, popsuć swój zegarek samodzielnie. Jak to działanie wpłynie na czas i nas?

Na potrzeby projektu została stworzona marka zegarów NO TIME. Wszystkie czasomierze są niesprawne i źle pokazują godzinę.
 
Zapraszamy do wspólnej zabawy, obserwacji i kontemplacji.

Powstał zbiór zadań dla uczniów...

10.02.2022

W ramach współpracy nauczycieli matematyki z Suwalskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli powstał zbiór zadań dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z matematyki w nowej formule, obowiązującej od 2023 roku. Tematyka zbioru obejmuje zagadnienia z geometrii analitycznej i przeznaczona jest, jako uzupełnienie szkolnych podręczników do rzetelnego powtórzenia przed maturą. W pracach zespołu udział brali nauczyciele matematyki z naszej szkoły – p. Jan Żukowski – inicjator i koordynator prac oraz p. Paweł Odojewski.

 

Blisko 700.000 zł na sport

09.02.2022

Blisko 700.000 zł na sport dla dzieci i młodzieży z Suwałk

 
 
Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał we wtorek (8 lutego) umowy
 z dziewięcioma suwalskimi klubami sportowymi, które w 2022 roku będą realizowały zadania publiczne 
z zakresu rozwoju sportu.
 
- Miasto Suwałki od zawsze wspiera sport. Ta sfera życia jest nam bardzo bliska. Przeznaczamy nie tylko ogromne środki finansowe na sport profesjonalny i rozbudowę infrastruktury sportowej ale też chcemy by dzieci i młodzież z Suwałk zarażała się sportem w dyscyplinach, które są uprawiane w naszym mieście. Dzięki właśnie takiemu działaniu mamy na to wpływ – powiedział w trakcie spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
 
Uczniowski Klub Żeglarski "GROT" Suwałki otrzymał 96.000 zł na rozwój żeglarstwa w Mieście Suwałk.
Fundacja Jaćwież w ramach dotacji za 15.100 zł przeprowadzi szkolenia szachowe dla dzieci i młodzieży.
Również Klub Szachowy " Hańcza" Suwałki będzie prowadził szkolenia szachowe za kwotę 75.000 zł.
Suwalski Uczniowski Klub Sportowy Siatkówki otrzymał dotację w wysokości 100.000 zł na szkolenie w piłce siatkowej.
Wigry Suwałki Spółka Akcyjna za kwotę 145.900 zł zrealizuje szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży.
Lekkoatletyczny Uczniowski Klub Sportowy "Hańcza" otrzymał 80.000 zł dotacji na szkolenie w lekkiej atletyce.
Suwalski Klub Badmintona za kwotę 85.000 zł przeprowadzi szkolenie dzieci i młodzieży w badmintonie.
Suwalski Klub Karate Kyokushin w ramach dotacji za 47.000 zł wykona szkolenie sportowe w karate.
Ostatnia z umów na kwotę 53.900 zł została podpisana z Międzyszkolnym Uczniowskim Klubem Sportowym "Olimpijczyk" w Suwałkach.
 
W sumie wartość wszystkich 9 umów to 697.900 zł.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Suwałkach

07.02.2022

 

Szkoła Podstawowa nr 10 w Suwałkach zaprasza uczniów klas trzecich na testy sprawności fizycznej kwalifikujące do nauki w przyszłym roku szkolnym 2022/2023 do klasy czwartej sportowej o profilach: piłka siatkowa chłopców, badminton, pływanie. Siatkarze, badmintoniści oraz pływacy uczący się w "Dziesiątce" należą do krajowej czołówki, ćwiczą na lekcjach, trenują w SUKSS, SKB i MUKS Olimpijczyk.  

Terminy postępowania rekrutacyjnego do oddziałów sportowych na rok szkolny 2022/2023

1.Terminy składania dokumentów w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziałów sportowych  od 02.03.2022 r. od godz. 8: 00 do 07.03.2022 r. do godz.15.00,

2.Termin przeprowadzenia prób sprawności fizycznej – od 08 marca 2022 r. do 14 marca 2022 r. według harmonogramu:

a) piłka siatkowa chłopców – 08 marca 2022 r., godz. 16:00, hala sportowa Szkoły Podstawowej  nr 10 w Suwałkach, ul. Antoniewicza 5,

b) badminton – 09 marca 2022 r., godz. 16.00, aula Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach, ul. Antoniewicza 5,

c) pływanie – 14 marca 2022 r., godz. 15:30 –– testy na sali małej lewej Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach, ul. Antoniewicza 5, godz. 17:00 - testy w wodzie, Aquapark ul. Jana Pawła II,

3.Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej – 15 marca 2022 r. o godz.15:00.

4.Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do oddziałów sportowych – 22 marca 2022 r. godz. 8:00.

5.Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia – od 22 marca 2022 r. od godz. 8:00 do 25 marca 2022 r. do godz. 14:00.

6.Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do oddziałów sportowych 25 marca 2022 r. godz. 15:00.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej szkoły: www.zs10suwalki.pl, tel.87 567 74 05

Kurs projektowania graficznego

18.01.2022
Z okazji zbliżających się ferii przesyłam Państwu ciekawą ofertę dla najmłodszych. 
 
25.01-2.02.2022
godz. 9.00-12.00, 
online
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
 
Suwalski Ośrodek Kultury bierze udział z projekcie „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych", organizowanym w ramach programu "Sieć na kulturę". Nieodpłatne szkolenie przeznaczone jest dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 roku życia, a jego celem jest nabycie i rozwój praktycznych umiejętności projektowania wizualnego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zajęcia będą odbywały się w formule online, od 25 stycznia do 2 lutego 2022 r., w godzinach 9.00-12.00.
 
Podczas zajęć zostaną omówione możliwości pozyskiwania grafik i zdjęć oraz wykorzystania ich w różnych projektach. Uczestnicy poznają dostępne narzędzia (programy/aplikacje) do obróbki graficznej i tworzenia projektów. Zdobędą umiejętności związane z zasadami projektowania wizualnego. Dowiedzą się o przysługujących im prawach autorskich i co to jest creative commons.
 
W zależności od liczby zgłoszeń i profilu wiekowego chętnych, odbędą się zajęcia w grupie wiekowej 10-14 lat lub 15-18 lat. Poprowadzą je instruktorzy z Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju. Start spotkań planowany jest na okres ferii szkolnych 2022 r. w formule online, na platformie TEAMS.
 
Przykładowe tematy zajęć:
 
  • tworzenie prostych awatarów

  • tworzenie komiksów

  • tworzenie kolaży

  • tworzenie plakatów, prezentacji, filmików 

  • projektowanie własnego miasta

Dodatkowych informacji udziela Olga Wielogórska z Pracowni Grafiki i Ceramiki SOK.
Zapisy i informacje pod nr tel. 87 566 08 80, od pon. do pt., w godzinach: 8.00-16.00.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Celem projektu jest:
  • podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników samorządowych instytucji kultury poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych,

  • rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć,

  • wyposażenie placówek SIK w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej")

POGOTOWIE MATURALNE

11.01.2022

POGOTOWIE MATURALNE

Pełny talerz na wigilii i mieszkania

11.01.2022
Pełny talerz na wigilii i mieszkania dla czekających na azyl
 
 
Dodatkowy talerz dla przygodnego wędrowca, ustawiany zgodnie z tradycją podczas wigilijnej wieczerzy, w tym roku, w domu małżeństwa Ancipiuk nie był pusty.
Maria Bożena Ancipiuk, przewodnicząca Rady Miejskiej Michałowa i fundatorka Fundacji Mała Ojczyzna gościła podczas wigilii 6 stycznia rodzinę z Afganistanu, na co dzień przebywającą w ośrodku w Białymstoku.
Przy wigilijnym stole zmieściło się ponad 20 osób, rodzina, dzieci, wnuki oraz sześcioosobowa rodzina z Afganistanu - małżeństwo z czwórką dzieci w wieku 8-14 lat.
- Było bardzo gwarno, wesoło i przyjemnie, był Mikołaj i prezenty, śpiewaliśmy kolędy - mówi Maria Ancipiuk, zwana przez wszystkich Marylą.
Fundacja Mała Ojczyzna rozpoczęła działalność w styczniu 2020 r. Głównie skupia się na pomocy mieszkańcom gminy Michałowo. Miesięcznie przygotowuje paczki żywnościowe dla osób potrzebujących - ok. 350. Rozdaje ubrania - zbierając je w ramach akcji czyszczenia szafy - latem i w okresie jesienno-zimowym. Już drugi rok, przed świętami Bożego Narodzenia, przygotowuje też pakiety żywnościowe, złożone z tradycyjnych dań i rozwozi do najbardziej potrzebujących. W grudniu podczas symbolicznej wigilii w Parku Miejskim w Michałowie takie pakiety zostały rozdane mieszkańcom gminy, a ci, którzy nie mogli przyjechać, mogli liczyć na to, że ktoś z fundacji przywiezie im paczkę do domu. Przygotowano 300 wigilijnych pakietów.
- W całej gminie jest około 200 rodzin, którym Fundacja organizuje pomoc, są to w części osoby samotne, ale też rodziny wielodzietne - mówi Maryla Ancipiuk.
W Fundacji tak naprawdę działają dwie osoby, ale - jak zapewnia Maryla - podczas akcji rozdawania paczek czy rozwożenia do domów, może liczyć na cały Zarząd, czyli 5 osób.
- Jesteśmy z tego dumni i zadowoleni, bo przynosi nam to wiele radości. Ludzie się uśmiechają, dziękują nam, na święta przysyłają kartki z życzeniami. Ja w tym roku dostałam tyle życzeń na święta od tych wszystkich osób, że aż mnie to zadziwiło, że pamiętają - mówi Maryla.
Ostatnio Fundacja rozszerzyła działalność i pomaga osobom, które utknęły na granicy.
Zaczęło się od utworzenia w Michałowie decyzją Rady Miejskiej, na wniosek burmistrza, punktu pomocy potrzebującym. Michałowo, z niezbyt budującego obrazu w mediach - jako miejscowości, w której straż graniczna wypchnęła za granicę rodziny z dziećmi, a w całej Polsce ludzie pytali, „gdzie są dzieci z Michałowa?”, poprzez utworzenie punktu pomocy gmina stała się centrum pomocy humanitarnej. Zaczęły napływać dary z całej Polski, które następnie strażacy i samorządowcy rozwozili po terenie - do placówek straży granicznej, szpitali, ośrodków dla uchodźców, grup i organizacji pomocowych.
- Od 4 miesięcy pomagam potrzebującym, ośrodki są przepełnione, a ludzie nie mają gdzie czekać na azyl - mówi Maryla.
I tak z potrzeby chwili narodził się pomysł o wynajęciu przez Fundację dwóch mieszkań w Bondarach. W jednym mieszkaniu, w dwóch pokojach mieszka czterech mężczyzn. Wszyscy zostali zweryfikowani przez straż graniczną i czekają na azyl. Co drugi dzień są dowożeni do Michałowa do punktu WOŚP na testy na covid. Są zdrowi, więc mogą się swobodnie poruszać.
- Młodzi wykształceni ludzie, mają rodziny w Europie Zachodniej i po uzyskaniu papierów tam do nich chcą jechać. To prawnicy, dziennikarz i student. Zanim zostali znalezieni, 6 godzin w wodzie siedzieli, spodnie były tak sztywne, że trzeba było kroić, by je zdjąć. Straż graniczna przywiozła ich do mnie - mówi Maryla Ancipiuk.
Dwa dni spędzili w siedzibie Fundacji w Michałowie, śpiąc na karimatach, na podłodze. Potem Fundacja wynajęła mieszkania, które szybko trzeba było wyremontować i wyposażyć.
- Dałam swoje firanki, sztućce, talerze, wszystko, co miałam. Były momenty, gdy gotowałam im obiady, pierogi, zupę pomidorową, zupę warzywną. Tak bardzo im smakowało, oni tak bardzo dziękują, mówią, że jestem ich rodziną, że uratowałam ich przed więzieniem, czyli przed tym zamkniętym ośrodkiem - wzrusza się Maryla.
Teraz Fundacja musi wyremontować drugie wynajęte mieszkanie. A to koszt około 10 tysięcy zł. Maria Ancipiuk nie ma wątpliwości, że niedługo i to mieszkanie będzie potrzebne. Bo migranci na granicy chcą ubiegać się o azyl, a Fundacja postanowiła pomóc i wynajęła mieszkania w blokach, by mieli godziwe warunki do życia - mieszkanie i jedzenie, a także możliwość swobodnego poruszania się.
 
Na zdj. Wigilia u Marii Ancipiuk
Oraz w punkcie WOŚP w Michałowie na testach na covid