Newsy
Rok Andrzeja Wajdy w Suwałkach
04.03.2021Rok Andrzeja Wajdy w Suwałkach

Promocja ksiązki Eugeniusza Kurzawy
04.03.2021W czwartek, 4 marca 2021 r., godz. 18.00 transmisja
- PROMOCJA KSIĄŻKI Eugeniusza Kurzawy ,,Spis treści"
www.facebook.com/biblioteka.norwida
ZAPRASZAMY
Na sportowo uczczenia Dnia Kobiet
02.03.2021W niedzielę, 7 marca o godz. 10:00 w suwalskim Aquaparku odbędą się zawody „Suwałki Swim CUP 2021”. Dwuosobowe zespoły będą musiały przepłynąć jak najdłuższy dystans w czasie 20 minut. Będzie to okazja do ścigania się w wodzie z czasem i innymi pływakami, a także sportowego uczczenia Dnia Kobiet. Suwałki Swim Cup to wydarzenie dla miłośników długodystansowego pływania. Zadaniem zawodników jest przepłynięcie jak najdłuższego dystansu w czasie 20 minut. Jednak rywalizacja będzie odbywać się w zespołach dwuosobowych. Zachęcamy więc do udziału rodziny, pary oraz przyjaciół! Zmagania pływaków odbędą się w trzech turach po 8 par w każdej. W zawodach mogą wystartować osoby, które mają ukończone 13 lat. Każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy dyplom z osiągniętym wynikiem. Natomiast za miejsca I, II i III w każdej klasyfikacji (indywidualnie kobiety, mężczyźni oraz najlepszy zespół) przyznane zostaną trofea i upominki rzeczowe. Puchar i nagrodę rzeczową otrzyma również najlepsza para mieszana (MIKST). Zgłoszenia zespołów do zawodów przyjmowane są telefonicznie do 4 marca 2021 r. w godz. 7:30 - 15.30 pod numerem telefonu 87 566 32 81 lub elektronicznie, wysyłając zgłoszenie na adres: biegi@osir.suwalki.pl. W przypadku wolnych miejsc, zapisów będzie można dokonać w Biurze Zawodów (Aquapark) w dniu wydarzenia w godzinach 09:00 – 10:00. Koszt udziału w zawodach to 10 złotych od osoby.
Zaproszenie
25.02.2021

ZAPISY do klas sportowych
23.02.2021ZAPISY do klas sportowych

Najmłodsi narciarze
23.02.2021Najmłodsi narciarze

Niestety społeczeństwo Suwałk ubożeje
18.02.2021Niestety społeczeństwo Suwałk ubożeje
W dniu 18 lutego 2012 roku dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach przedstawił sprawozdanie z działalności Ośrodka w 2020 roku oraz zapoznał z potrzebami w zakresie pomocy społecznej i pieczy zastępczej.
Niestety społeczeństwo Suwałk ubożeje. W 2020 roku do Ośrodka wpłynęło 5.788 wniosków o udzielenie pomocy (wzrost o 613) w formie zasiłków stałych, gorących posiłków, zasiłków okresowych, zasiłków celowych, pomocy rzeczowej, usług opiekuńczych, umieszczenia w domu pomocy społecznej, czy skierowania do ośrodków wsparcia. Bezpośrednio świadczeniami pomocy objęto 1.843 (wzrost o 40) rodzin liczących 3.653 osób (wzrost o 67). W 372 przypadkach (wzrost o 14 rodzin) były to środowiska wymagające interwencji socjalnej, które po raz pierwszy zwróciły się o wsparcie z pomocy społecznej. O pomoc zwróciło się także 91 osób bezdomnych, z których 76 osób to mieszkańcy Suwałk.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w 2020 roku zatrudniał 37 pracowników socjalnych. Statystycznie na jednego pracownika przypadało więc 1.886 mieszkańców. Mimo dużego obciążenia pracownicy socjalni stanęli na wysokości zadania. Najczęściej pomagano wykonując pracę socjalną, którą objęto 1.340 środowisk rodzinnych (wzrost o 203 środowiska). W wyniku podejmowanych działań w ramach pracy socjalnej 75 rodzin usamodzielniło się, z tego 35 podjęło zatrudnienie, 40 uzyskało świadczenia z innych systemów zabezpieczenia społecznego, 23 osoby odstąpiły od realizacji kontraktów socjalnych w związku z czym zostali pobawieni świadczeń z pomocy społecznej
Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w marcu przedstawione zostanie radnym, którzy mogą je przyjąć lub odrzucić.
Na konferencji prasowej zaapelowano także o przystąpienie do adopcji dzieci pozbawionych rodziców, poprzez udział w programie rodzin zastępczych, bowiem takich brakuje w naszym mieście. Rodziny zastępcze otrzymują znaczące wsparcie z budżetu Miasta oraz wynagrodzenie za sprawowaną opiekę.
Zachęcamy gorąco do zainteresowania się tym problemem. Wszelkich informacji udzieli Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach (ul. Filipowska 20), tel. 87 562 89 70 i 87444 06 40, e-mail: biuro@mopr.suwalki.pl.
Henryk Dąbrowski
Zaproszenie
17.02.2021Co widzisz? Op-art i geometryczna abstrakcja w Galerii Patio SOK
17.02.2021Co widzisz? Op-art i geometryczna abstrakcja
w Galerii Patio SOK

Rower miejski ? jest dostawca usługi
17.02.2021Rower miejski – jest dostawca usługi
Rada Działalności Pożytku Publicznego
15.02.2021
Rada Działalności Pożytku Publicznego
Szanowni Państwo,
Larum grają
11.02.2021Larum grają
Mieszkańcy coraz głośniej i skuteczniej narzekają na zaniedbania w zakresie odśnieżania jezdni
i chodników. Władza natomiast broni się twierdząc, że robi co może i przy okazji informuje, że wydaje na to ogromne pieniądze.
Szanowni włodarze, należało staranniej się przygotować do odśnieżania chodników i przystanków autobusowych (te są wyjątkowo zaniedbywane). Dobre przygotowanie zapewniłoby niższe koszty, bez konieczności angażowania zewnętrznej siły roboczej i sprzętu. Przemyśleć także należy kolejność odśnieżania jezdni (dlaczego na przykład najpierw ul. Kościuszki, a potem ul. Noniewicza, a może odwrotnie).
Jak najszybciej należy także urealnić wymagane czasy zapewnienia normalnych warunków poruszania się na chodnikach i ciągach pieszo-rowerowych. Myślę, że wstydliwym przykładem będzie przyjęcie, że w Suwałkach czas ten sięgał czterech dni … po zakończeniu odpadów. W innych miastach (np. Przemyśl) czas ten określono na sześciu godzin.
Nie ma co jednak robić hałasu i chwalić się jak to ciężko, ale mało skutecznie pracują służby miejskie. Trzeba wykazać więcej szacunku mieszkańcom i przystąpić do pracy, za którą oni płacą. Nie zapominajmy, że powinna nam także pomagać Staż Miejska.
VR wkracza do PWSZ
11.02.2021VR wkracza do PWSZ
Sprzęt do kształcenia w wirtualnej rzeczywistości trafił już do suwalskiej Uczelni, która wchodzi już na najwyższy i jednocześnie niezwykle efektowny sposób kształcenia. Studenci, dzięki technologii, przeniosą się do innego świata. Wszystko co zobaczą, usłyszą, doświadczą będzie niezwykle realne. Aż trudno uwierzyć, że będzie to rzeczywistość jedynie wirtualna.
To drugi, największy projekt w historii PWSZ (po Centrum Transferu Technologii). Wartość projektu pn. „Zintegrowany Program Uczelni II na rzecz Rozwoju Regionalnego” to ponad 7,5 mln złotych. W jego ramach studenci i kadra korzysta już ze szkoleń, organizowane będą wizyty studyjne u pracodawców, ale przede wszystkim tworzona jest wirtualna rzeczywistość. W specjalnych goglach studenci poczują się jak kryminolodzy, ratownicy medyczni podczas wypadku masowego, ministrowie finansów, czy prokuratorzy.
Wyobraźmy sobie taką sytuację:
Student wchodzi do przestronnego pomieszczenia. Za biurkiem widzi mężczyznę z raną postrzałową głowy, a na ziemi pistolet, powoli przeszukuje pokój, idzie w kierunku otwartego sejfu…ale czy nie popełnił błędu? Czy nie zatarł śladów przestępstwa? Oceni to wykładowca, który wspólnie z pozostałymi studentami widzi wszystko na monitorze...
W ramach projektu zostanie stworzona, m. in.:
-
INTERAKTYWNA SCENA ZBRODNI (student w ramach zajęć pozna w praktyce metodologię prowadzenia oględzin miejsca przestępstwa wraz zabezpieczeniem pozostawionych śladów i wykonaniem czynności kryminalistycznych).
-
SYMULACJA WYPADKU MASOWEGO (student wdroży w życie procedury w takich przypadkach: wyszukiwanie rannych, segregacja poszkodowanych, kierowanie śmigłowca na miejsce katastrofy, zachowanie w karetce).
-
INTERAKTYWNA SALA SĄDOWA (student będzie uczestnikiem postępowania w sali sądowej, będzie wcielał się w rolę uczestników, np. sędziego, mecenasa, protokolanta, oskarżyciela, czy oskarżonego).
-
GABINET PREZESA BANKU CENTRALNEGO (student wystąpi w roli Prezesa Banku Centralnego lub Ministra Finansów i będzie wybierał poszczególne instrumenty polityki pieniężnej bądź fiskalnej, a następnie widział ich skutki w gospodarce).
-
SYMULATOR EWAKUACJI (student będzie poruszał się w sztucznym tłumie lub wcielał się w rolę osób funkcyjnych. Będą strefy segregacji, punkty zbiórki, punkty pomocy medycznej itp.).
-
SYMULATOR PRZESYŁU INFORMACJI W INTERNECIE (student będzie analizował drogę jaką pokonuje informacja od nadawcy do odbiorcy w sieci komputerowej. W zasadzie wcieli się w rolę operatora kierującego procesem przesyłania danych).
Pierwsze zajęcia ruszą już wkrótce.
Lodowisko miejskie
11.02.2021Via Balticą, a Via Carpatią
11.02.2021PETYCJA

Ostatni wieczór karnawału
09.02.2021SOK Suwałki zaprasza

Technologia przyszłości w PWSZ
03.02.2021Technologia przyszłości w PWSZ
O niezwykle nowoczesne urządzenia wzbogacił się Wydział Politechniczny suwalskiej Uczelni. Wszystko dzięki „Dydaktycznej Inicjatywie Doskonałości”.
Sprzęt posłuży do tzw. do inżynierii odwrotnej, prototypowania i pomiarów metrologicznych. W ramach zakończonego projektu na Uczelnię trafiła jedna z najlepszych na rynku drukarek 3D, skaner 3D oraz projektor pomiarowy. Sprzęt pozwoli na znaczne podniesienie jakość kształcenia praktycznego w zakresie technik komputerowego wspomagania projektowania i szybkiego wykonywania prototypowych części.
Zastosowanie skanowania 3D zostanie wykorzystanie również nie tylko do inżynierii odwrotnej, lecz również do określania jakości wykonania części maszyn, co pozwoli studentom poznać najnowocześniejsze metody pomiarowe stosowane w metrologii warsztatowej. Urządzenia są obecnie testowane (efekty można zobaczyć w galerii).
Poznanie tak innowacyjnych urządzeń w procesie dydaktycznym jest niezbędne dla przyszłego inżyniera, który po ukończeniu studiów będzie stykał się z podobnymi urządzeniami w przyszłej pracy zawodowej.
Przypomnijmy,
tzw. Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości (DID) to ministerialne wsparcie w wysokości miliona złotych, które trafiło do kilkunastu - najlepszych Uczelni Zawodowych w Polsce – w tym PWSZ w Suwałkach. Wszystko po to, by podnosić jakość kształcenia praktycznego. Sprzęt i urządzenia wybrane przez wykładowców trafiły już do ich pracowni.
-
Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego będą mogli korzystać m. in. z nowych zestawów kryminalistycznych i balistycznych, a na uczelnianej strzelnicy z nowej broni. Doposażona została cała pracownia nowego kierunku, czyli logistyki. Oprócz plansz i makiet studenci będą pracować w wirtualnych laboratoriach i na sprzęcie związanym z technologią RFID. Sale kosmetologii wzbogaciły się o zaawansowane urządzenia – tzw. kombajny kosmetyczne do pielęgnacji ciała, czy oczyszczania wodorowego twarzy oraz kilkadziesiąt zestawów drobnego sprzętu kosmetycznego. Przyszli ratownicy i pielęgniarki będą korzystać z kolejnych, nowoczesnych fantomów szkoleniowych, czy defibrylatorów. Do ich pracowni trafi też nowy sprzęt medyczny, np.: aparaty EKG, detektory tętna płodu, czy videolaryngoskopy).
-
Do studentów Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego, czyli przyszłych pedagogów ekonomistów, finansistów czy filologów, oprócz nowego sprzętu komputerowego trafiły też narzędzia do nauki kodowania oraz gry i materiały szkoleniowe.
-
O niezwykle ciekawy sprzęt i urządzenia wzbogacił się również Wydział Politechniczny: projektory pomiarowe, przenośne kalorymetry, penetrometry i przede wszystkim drukarka 3D ze skanerem.
Myślisz o wyborze szkoły średniej? Rozważ klasy o profilu cyberbezpieczeństwo!
03.02.2021
Migawki z zimowych Suwałk
02.02.2021Migawki z zimowych Suwałk (1 lutego 2021 roku)
Tradycyjnie zima zaskoczyła.
Dla przypomnienia pracownikom Zarządu Dróg i Zieleni podajemy (ustalenia przedstawiono na stronie internetowej:https://zdiz.suwalki.pl/standardy-zimowego-utrzymania-drog/), że jezdnie w IV standardzie odśnieżania powinny być odśnieżane oraz posypywane na odcinkach decydujących o możliwości ruchu (uszorstnianie piaskiem zmieszanym z solą lub solą) takich jak skrzyżowania, zakręty i podjazdy. Zakładany czas odśnieżania po ustaniu opadów śniegu oraz zwalczanie śliskości zimowej prowadzonej na wyznaczonych miejscach nie może przekraczać 16 godzin. Na jezdni może występować zajeżdżony śnieg oraz lokalnie zaspy i języki śnieżne.
Zarząd Dróg i Zieleni nie podał opisów standardów utrzymania chodników. Ustalono natomiast kolejność ich odśnieżania oraz przyjęto, że chodniki w I, II i III standardzie powinny być odśnieżone i posypane piaskiem.
Jak wygląda to w rzeczywistości można zobaczyć spacerując lub przyjrzeć się zdjęciom.
Henryk Dąbrowski
Odwilż ? kolejne wyzwanie
21.01.2021Odwilż – kolejne wyzwanie
Odwilż to kolejne wyzwanie dla drogowców i właścicieli (zarządców) nieruchomości, zobowiązanych do utrzymania porządku i czystości na chodnikach. Jak zwykle w naszym mieście z wyzwaniem tym poradzono z nim w różny sposób. W dniu 21 stycznia 2021 roku dominowała bylejakość. W ten sposób utrzymana była większość chodników i przejść dla pieszych. Zaczęła się pojawiać śnieżna breja, która stopniowo zamieniała się w wodę. Była to konsekwencja niestarannego lub niepełnego odśnieżania. W wielu przypadkach woda z topiącego się śniegu gromadziła się, utrudniając poruszanie się oraz przedostanie się na drugą stronę jezdni. Stanowiło to nie lada wyzwanie dla osób starszych i mających problemy z poruszaniem się. Przykład to skrzyżowanie ulicy Świerkowej z Klonową oraz Modrzewiową.
Zdarzali się także zarządcy, którzy nie zawsze zadbali o zapewnienie warunków wymaganych do bezpiecznego poruszania się przy budynkach, nawet kiedy zobowiązani są do egzekwowania tego obowiązku od innych.
Nie brakowało zarządców, którzy wręcz wzorowo wywiązywali się z zimowego obowiązku utrzymania chodników. Poniżej stan utrzymania chodników przy budynku suwalskiej prokuratury.
Pożar hotelu Ambey Bay w Augustowie
17.01.2021Augustów, 17.01.2021
Pożar hotelu w Augustowie

W godzinach południowych wybuchł pożar na poddaszu hotelu Ambey Bay nad jeziorem Białym w Augustowie. Jak poinformował nas — kpt. Kamil Bykrajewski z KP Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie, pożar został opanowany. W akcji gaśniczej uczestniczyło 100 strażaków, z 36 zastępów z kilku powiatów.
Z budynku ewakuowano około 50 osób — pracowników i klientów centrum, w tym dzieci, które były na obozie zimowym.
Nikt z osób będących w hotelu nie ucierpiał.
O szczepieniach przeciw koronawirusowi
15.01.2021O szczepieniach przeciw koronawirusowi

-
od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
-
od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat
-
Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna. Ze szczegółami można zapoznać się TUTAJ.
Mieszkańcy Suwałk mogą uzyskać więcej informacji na temat szczepień dzwoniąc do Pani Pauliny Staszkiewicz z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Suwałkach: 87 563 56 05 lub e-mail: pstaszkiewicz@um.suwalki.pl.
Studenci wybierają swojego ulubionego wykładowcę
14.01.2021Studenci wybierają swojego ulubionego wykładowcę!
To pierwsza edycja plebiscytu, czyli zabawy, w której głosować może każdy student oraz absolwent PWSZ w Suwałkach.
Plebiscyt składa się z 3 etapów.
1. Zgłaszanie kandydatów – przedstawicieli poszczególnych kierunków
2. Rankingowa drabinka - głosowanie na ulubionego wykładowcę (drabinka zostanie ułożona z podziałem na Wydziały)
3. Finał - spośród 3 wykładowców (finalistów) – studenci wybiorą zwycięzcę!
Szczegóły ETAPU 1:
-
Zgłaszanie kandydatów odbywa się poprzez e-mail: dzial.promocji@pwsz.suwalki.pl lub na portalu społecznościowy facebook (komentarz w poście o plebiscycie lub wiadomość prywatna)
-
Nauczyciel akademicki musi być aktualnie zatrudniony w PWSZ w Suwałkach (umowa o pracę/umowa zlecenie)
-
Termin zgłaszania kandydatów upływa 31 stycznia.
Pamiętajmy, że plebiscyt jest jedynie zabawą, w której studenci mogą w symboliczny sposób wskazać swojego ulubionego nauczyciela akademickiego – wykładowcę z pasją, który potrafi zarazić studentów nauką i w ciekawy sposób prowadzi swoje zajęcia.
Szczepienia w Suwałkach
07.01.2021Informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19
Ulica Paca przejdzie w tym roku gruntowny remont
05.01.2021Ulica Paca przejdzie w tym roku gruntowny remont
