Menu:

 

 

 

Reklama:


 

 

RSS
  • Zobacz
  • Zobacz

URZĄD MIASTA

Patronat medialny

PARTNERZY

WSPÓŁPRACUJEMY

FOTO BLOG

Leszka
Przeborowskiego

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

=============

REDAKCJE

 

=========

KOMUNIKACJA

Przepraszamy
Z przyczyn technicznych aktualizacja serwisu
została czasowo zawieszona.

 

 

Już 11 września o 20:00 w Hotelu Loft 1898*** odbędzie się Loftowa scena Stand-up’u
Wystąpią dla nas Arkadiusz Pan Pawłowski, laureat najważniejszych przeglądów komediowych w Polsce, mistrz Polski one man show, uczestnik telewizyjnych programów komediowych na antenie Polsatu, TVP 2, Comedy Central, oraz Marlena Mysza jedna z najbardziej obiecujących wykonawców polskiej sceny stand-upowej.
 
Możemy spodziewać się przewrotnych, pikantnych żartów i opowieści, topowych komików i przede wszystkim eksplozji satyry.
 
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić piątkowy wieczór na nieustannym śmiechu.
 
Bilety do nabycia w recepcji Hotelu Loft 1898*** ul. Pułaskiego 24K, Suwałki
KupBilecik.pl
Więcej informacji: tel. 721 551 101
Koszt biletu 20 z

 

Aktualności

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!

15.11.2022

Warszawa, 13 listopada 2022

Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!

13 listopada 2022 roku w Filharmonii Narodowej odbyła się gala wręczenia nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022. W tym roku wszystkie indywidualne laury powędrowały do wyjątkowych kobiet związanych z polską muzyką – Agaty Szymczewskiej, Anny Sułkowskiej-Migoń oraz Jadwigi Mackiewicz – zdobywczyni Nagrody honorowej. Za Wydarzenie roku został uznany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

 

 

- WIĘCEJ INFO w zakładce KULTURA - 

 

 

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową

14.11.2022

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową o Suwałkach

Prezydent Suwałk ogłasza już ósmą edycję konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tematyce związanej z Miastem Suwałki. Chodzi o nagrodzenie najlepszych prac o mieście w trzech kategoriach: praca licencjacka i inżynierska, praca magisterska i praca doktorancka. W załączniku do Zarządzenia Prezydenta Miasta Suwałk dotyczącym konkursu znajduje się lista tematów, które proponujemy do opracowania.
W konkursie może wziąć udział każdy absolwent wyższej szkoły publicznej lub prywatnej z kraju lub z zagranicy, który obronił pracę dyplomową w 2022 roku.
Na zgłoszenia czekamy do 15 marca 2023 r. Prace wraz z dokumentami, których wykaz znajduje się w Zarządzeniu dotyczącym konkursu należy składać w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Suwałkach przy ul. Mickiewicza 1. Jeśli konkurs, to też nagrody. Pula wynosi aż 10 tys. zł. Za najlepszą pracę doktorancką można otrzymać 5 tys. zł, za pracę magisterską 3 tys. zł, a za licencjacką 2 tys. zł. Nadesłane prace oceni Komisja Konkursowa złożona m.in. z naczelników wydziałów Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Konkurs jest organizowany po to, aby z nadesłanych prac wyłonić coś, co będzie nowym pomysłem, nowym rozwiązaniem, które można wdrożyć. Dzięki pracom poznajemy również punkt widzenia młodych osób na naszek Papa". Oprócz gry w „The Road Band" Aleksandr Belkin uczestniczy w wielu projektach muzycznych wraz ze znanymi litewskimi muzykami. Współpracuje również z muzykami z zagranicy. Najbardziej znani to: Keb' Mo' (1996, Holandia), Studebaker John (2007, Litwa), Ian Siegal (2009, Litwa), Kenny Neal (2010, Litwa) i Larry Garner (2011, Litwa). Napisał i wydał książkę „Krótka historia jazzu" z płytą CD (wydawnictwo „Kronta"). Na festiwalu „Blues Nights" w 2003 roku otrzymał nagrodę „Złota Struna". W 2003 i 2008 roku w konkursie „Country Saloon" w Wilnie zdobył Grand Prix w konkursie gry na cazoo.
Olegas Sochinas – gitarzysta, autor tekstów. Zaczął grać na gitarze w wieku 15 lat. Wielokrotnie koncertował na Litwie i za granicą. Grał z grupami STUDIJA, BLUES MAKERS, Gytis Paškevičius, N?DA Malunavičiut?, EVA, Irena Starošait?, Ž. Gwiazda. Jego kompozycje wykonują znani litewscy artyści jak: R. Čivilite, I. Starošait?, Ž. Žvagulis, N?da Malunavičiut?, czy Blues Makers.

Skład:
Aleksandr Belkin – śpiew, gitara rezofoniczna i akustyczna, harmonijka ustna, instrumenty perkusyjne
Olegas Sochinas – gitara

https://soksuwalki.eu/xxiv-spotkanie-suwalskiego-fan-clubu-bluesa-belkin-sochin-blues-duo-lt/

Sztandar z wizerunkiem św. Brata Alberta...

14.11.2022

Sztandar z wizerunkiem św. Brata Alberta...

W dniu 10 listopada 2022 r. podczas uroczystości organizowanych przez środowiska kombatanckie i sybirackie w przed dzień Narodowego Święta Niepodległości Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach decyzją Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (Nr 2065/SU/2022 z dnia 28 października 2022 r.) został odznaczony medalem „Pro Patria” za szczególne kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Nadany Ośrodkowi sztandar z wizerunkiem św. Brata Alberta – powstańca styczniowego jest uznaniem jego szczególnych zasług, promuje postać patrona i pozyskuje do współpracy osoby i instytucje związane z patronem. Poprzez jego nadanie MOPR w Suwałkach buduje własny system pracy w oparciu o autorytet patrona i wartości, które reprezentował swoim życiem dzięki niezłomności i patriotyzmowi. Poprzez działalność na rzecz Związku Sybiraków Leszek Lewoc - Dyrektor MOPR w Suwałkach odebrał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków.

Odznaczenie przyznawane dla uhonorowania osób, które ofiarnie i z zaangażowaniem wspierały działania związku i przyczyniły się do pomocy tej grupie. W uroczystościach. uczestniczyło około 100 osób. Uroczystości swoim wystąpieniem m.in. uświetnili: Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mieczysław Kazimierz Baszko – poseł na Sejm RP, dr Bogusława Szczerbińska – II Wicewojewoda Podlaski, Mirosław Karolczuk – burmistrz Miasta Augustowa.

Sześć medali suwalskich badmintonistów

14.11.2022

Sześć medali suwalskich badmintonistów

 

Aż 6 medali przywożą suwalscy zawodnicy z Super Grand Prix rozgrywanego w podwarszawskim Józefosławiu. Jako pierwszy worek z medalami dla Suwałk otworzyła Veranika Stankevich w parze z Antoniną Cybulką (CT Arena Hawel Academy Poznań) zdobywając srebrny medal w grze podwójnej juniorek ulegając w finale parze Piwowar/Stankiewicz 21:10, 21:10. Veranika dołożyła również brązowy medal w grze pojedynczej juniorek przegrywając po zaciętym półfinale z Gabrielą Skórkowską z ABRM Warszawa.


Następny medal wśród juniorek wywalczyła rozstawiona z numerem 1 Oliwia Niedźwiedzka. Oliwka nie tracąc seta w grupie pewnie wygrywała swoje mecze, a w finale pokonała po 48 minutach gry Gabrielę Skórkowską, jedocześnie wygrywając Super Grand Prix w grze pojedynczej juniorek!


Podwójne złoto może odnotować Aleksandra Wilczewska, która wygrała zarówno grę podwójną młodziczek grając w parze z Kają Ziółkowską (Pulslift UKS NIKE Suchedniów), oraz grę mieszaną grając w parze z Mikołajem Krystkiem (UKS Orbitek Straszęcin). Warto zaznaczyć, że Aleksandra podczas całego turnieju nie straciła… seta! Brązowy medal w grze podwójnej młodziczek może dopisać sobie również Aleksandra Wasilewska, grająca w parze z Anną Lange (KS Badminton School Gdynia).


Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym zawodniczkom oraz trenerowi i życzymy następnych sukcesów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej!
--
Pozdrawiam
Biuro Prasowe SKB Suwałki
Michał Sobolewski
Suwalski Klub Badmintona

- foto: źródło SKB Suwałki - 

103 Rocznica...

11.11.2022

Horror, ale zwycięski

11.11.2022

Ślepsk Malow Suwałki  3-2  Cerrad Enea Czarni Radom

(23:25, 31:29, 25:20, 23:25, 19:17)

Horror, ale zwycięstwo nasze

PlusLiga
Ślepsk Malow Suwałki 3-2 Cerrad Enea Czarni Radom (23:25, 31:29, 25:20, 23:25, 19:17)

Cenne dwa punkty, ale z jakimi emocjami
Ślepsk Malow Suwałki 3-2 Cerrad Enea Czarni Radom (23:25, 31:29, 25:20, 23:25, 19:17)

Horror zafundowali suwalskiej publiczności w Arena Suwałki — podopieczni Dominika Kwapisiewicza

Pierwszy set był zwiastunem, kolejnych — przegraliśmy go 23:25 po wyrównanej grze.

Drugi set dostarczył więcej emocji — suwalczanie dopiero przy 31 punkcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa i doprowadzenia do remisu w setach 1:1.

Trzeci set 25:20 chyba najłatwiejszy — ze wskazaniem na Ślepsk Malow.

Czwarty od początku do końcówki to ciągła czteropunktowa przewaga Czarnych Radom, suwalczanie obudzili się dopiero przy 20 zdobytym punkcie, wtedy pokazali lwi pazur, zbliżyli się do przeciwnika na dwa, jednak popełnione błędy sprawiły, że radomianie doprowadzili do remisu w setach 2:2.

I to, co działo się w piątym secie — można nazwać sportowym horrorem, i nie da się tego opisać, to trzeba osobiście być, uczestniczyć w takim widowisku sportowym.

Suwalczanie rozpoczęli tie-break fatalnie i nic nie wskazywało, że po końcowym gwizdku sędziego radość będzie panowała wśród gospodarzy.

Suwalczanie przegrywali już 8:12 - wtedy zacięła się maszyna radomian, a wśród suwalskich siatkarzy ruszyła skuteczność jak u najskuteczniejszego naszego piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Tie-break Na stojąco i z wielkim dopingiem przyniósł efekt, siatkarze z Radomia zaczęli popełniać błędy przy serwie i przy odbiorze, Wykorzystali ten moment suwalczanie i zniwelowali straty. W tym decydującym secie trwała walka punkt, za punkt i radość suwalczan po zdobyciu 18 punktu,
jednak trener gości poprosił o challenge i zamiast 18:16 dla suwalczan na tablicy zmieniono wynik na 17:17.

Suwalczanie potrafili opanować nerwy i zdobyć kolejne dwa punkty dające końcowy sukces, ale ponownie trener gości poprosił o sprawdzenie, czy słusznie ten punkt decydujący — dziewiętnasty należy się gospodarzom, po długiej analizie sędziów zapanowała radość nie do opisania i przekazania.
Jest, jest, jest kolejne zwycięstwo suwalczan w Plus Lidze — dwa punkty zostają w Suwałkach.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został Paweł Halaba, przyjmujący Ślepska Malow, który zdobył 21 punktów (w tym 3 asy serwisowe i 2 blokiem).
Najwięcej 25 punktów, dwa blokiem zdobył kapitan Bartosz Filipiak, atakujący biało-niebieskich.

Gratulujemy!!!
 

Cenne dwa punkty, ale z jakimi emocjami
Ślepsk Malow Suwałki  3-2  Cerrad Enea Czarni Radom (23:25, 31:29, 25:20, 23:25, 19:17)
 
Horror zafundowali suwalskiej publiczności w Arena Suwałki - podopieczni Dominika Kwapisiewicza
 
 
Pierwszy set był zwiastunem, co może się zdarzyć w kolejnych setach, przegraliśmy 23:25 po wyrównanej grze. 
 
Drugi set dostarczył jeszcze więcej emocji - suwalczanie dopiero przy 31 punkcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa i z remisu - w setach 1:1.
 
Trzeci set 25:20 chyba najłatwiejszy - ze wskazaniem na ślepsk Malow .
 
Czwarty od początku do końcówki, to ciągła  czteropunktowa przewaga Czarnych Radom, suwalczanie obudzili się dopiero przy 20 zdobytym punkcie, wtedy pokazali lwi pazur, zblizyli sie na dwa punkty do przeciwnika, jednak popełnione błędy sprawiły, że Radomomianie doprowadzili do remisu w setach 2:2 
 
I to co działo się w piątym secie - mozna nazwać sportowym horrorem, i nie da się tego opisać, to trzeba osobiscie być,  uczestniczyć w takim widowisku sportowym. 
 
Suwalczanie rozpoczęli tie-breaka fatalnie i nic nie wskazywało, że po końcowym gwizdku sędziego radość będzie panowała wśród gospodarzy.
 
Suwalczanie Przegrywali już 8:12 - wtedy zacięła się maszyna radomian, a wśród suwalskich siatkarzy  ruszyła  skuteczność  jak u najskutecznieszego naszego piłkarza Roberta Lewandowskiego.
 
Tie brek Na stojąco i  z wielkim dopingiem  przyniósł efekt, siatkarze z radomia zaczęli popełniać będy przy serwie i przy odbiorze, nsi wykorzystali ten moment i zniwelowali straty. Walka punkt, za punkt i radość suwalczan pozdobyciu 18 punktu, 
jednak trener gości poprosił o czelencz i zamiast 18:16 dla suwalczan na tablicy zmieniono wynika na 17:17. 
 
Suwalczanie potrafili opanować nerwy i zdobyć kolejne dwa punkty dające końcowy sukces i ponownie trener gości poprosił o sprawdzenie, czy słusznie punkt decydujący, dziewiętnasty należy się gospodarzom, po długiej analizie  sędziów zapanaował radość nie do opisania i przekazania 
Jest, jest, jest  kolejne zwycięstwo suwalczan w Plus Lidze  -  dwa punkty zostają w Suwałkach.
 
Najlepszym zawodnikiem spotkania został Paweł Halaba, przyjmujący Ślepska Malow, który zdobył 21 punktów (w tym 3 asy serwisowe i 2 blokiem). 
Najwięcej 25 punktów , dwa blokiem zdobył kapitan Bartosz Filipiak, atakujący biało-niebieskich.
Gratulujemy!!!
 
 
 
 
 
 

Wiadomości sport

08.11.2022

Zawieszony Obiad

04.11.2022

Jarosław Kaczyński w Suwałkach

04.11.2022

Sobota, 5 listopada br., godz. 14.30 - Państwowa Uczelnia Zawodowa.

Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami Suwałk.

Prezentujemy archiwalny wywiad z 2012 roku - Suwałki 

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców

02.11.2022

POMÓŻMY!!!
Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców
Gabowe Grądy 7a, 16-300 Augustów,  nastawnik2@o2.pl

 

Szanowni Państwo!
W związku z problemami w pozyskaniu środków na zakup pieca zwracamy się ponownie do Państwa z ogromną prośbą o pomoc finansową dotyczącą zakupu i montażu kotła opałowego do naszej świątyni.
Stary, zamontowany piec w naszej Cerkwi, nie spełnia już wymagań stawianych przez Państwo w zakresie ochrony środowiska, jak również pod długim korzystaniu z pieca, możemy stwierdzić, że nie spełnia on wymagań parafii, w kwestii zabezpieczenia zabytków, znajdujących się w świątyni: brak możliwości utrzymywania stałej temperatury zwłaszcza w okresie zimowych oraz okresie kiedy następują gwałtowne wahania temperatur. Piec ma też za słabą moc grzewczą. Znajdujące się w środku stare ikony, starodruki, księgi wymagają stałej temperatury, czego nie może nam zapewnić obecnie zamontowany piec. Stąd też potrzeba wymiany pieca na zautomatyzowany, spełniający wymagania dotyczące ochrony środowiska, jak również spełniający wymagania naszej parafii.
Po zebraniu kilkunastu ofert koszt zakupu kotła opałowego do naszej Cerkwi o mocy 15 KW, wraz z materiałami i robocizną to kwota około 32 000 zł. To dla nas ogromna kwota, której nie jesteśmy w stanie sami podźwignąć.
Brakuje nam jeszcze kwoty około 4 000 zł do osiągnięcia celu.
Kierujemy więc prośbę do Was wszystkich. Bez pomocy ludzi "dobrej woli" nie jesteśmy w stanie sami poradzić.
Znajdujące się w Cerkwi starodruki, stare księgi, ikony, przedmioty kultu religijnego, wymagają zabezpieczenia poprzez zachowanie odpowiedniej temperatury, zwłaszcza w okresie zimowym. Realizacja więc tego założenia jest niezbędna.
Drodzy - prosimy Was o pomoc i w zamian odwdzięczamy się modlitwą.
Wierzymy, jak zawsze, że z Bożą pomocą i dzięki Waszej ofiarności zrealizujemy nasz cel.
Dzięki Waszej ofiarności udało się zabezpieczyć stare księgi przed kornikami oraz zrealizować inne duże inwestycje. Bardzo dziękujemy za Wasze ofiary. Niech Dobry Pan Bóg Wam błogosławi!
Prosimy wszystkich, którzy są nam jeszcze w stanie pomóc o wsparcie.
Zdajemy sobie sprawę, z trudnej sytuacji finansowej każdego z nas. Nasza Cerkiew istnieje dzięki łasce Pana Boga i pomocy świadomych i odpowiedzialnych parafian, darczyńców i Polaków.
Dokonując wpłaty, piszcie imiona swoje i Waszych bliskich, byśmy za każdego mogli się pomodlić. Niech nasza codzienna modlitwa i dozgonna wdzięczność będą skromną ludzką zapłatą z naszej strony. O więcej dla Was, będziemy prosić w modlitwie przed relikwiami pierwszego stopnia św. Mikołaja Cudotwórcy i śww. Kozmy i Damiana, znajdującymi się w naszej świątyni, którzy wysłuchują każdego, kto do Nich się zwraca z wiarą, miłością i czystym sercem.
Nie obawiajcie się, wpłaty na naszą zrzutkę trafiają bezpośrednio do nas, ale jeśli ktoś z Was woli wykonać tradycyjny przelew, podajemy numer konta naszej Cerkwi. Na zrzutkę możliwe są również wpłaty z zagranicy!
STAROPRAWOSŁAWNA CERKIEW STAROOBRZĘDOWCÓW
Gabowe Grądy 7A, 16-300 Augustów
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
PL 88 2030 0045 1110 0000 0317 5950
a także poprzez płatności Dotpay (karta bankowa, przelew bankowy):
https://staroprawoslawie.pl/
lub też portal zrzutka.pl
https://zrzutka.pl/cerkiew
Zapraszamy do odwiedzania naszej Cerkwi.
Za wszelkie dotychczasowe wpłaty darczyńcom serdeczne "Bóg zapłać"!
Z szacunkiem i chrześcijańską miłością
o. Mariusz Jefimow oraz Rada Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców
Wesprzyj unikalną Cerkiew Staroobrzędowców. Przyczyń się do tworzenia Polskiej kultury!
https://staroprawoslawie.pl/kontakt.html 

O fascynacji Marią Konopnicką...

29.10.2022

 

 

Augustowsko- Suwalskie Towarzystwo Naukowe oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu
Działo się w Suwałkach. O fascynacji Marią Konopnicką opowie Teresa Kaczorowska.

Spotkanie odbędzie się 2 listopada 2022 roku.

Wydarzenia organizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury

29.10.2022

Wydarzenia organizowane przez Suwalski Ośrodek KulturyOkna jesienią malowane | Warsztaty artystyczne
29.10.2022, godz. 11.00-13.00
Pracownia Plastyczna Centrum, ul. Noniewicza 71, wstęp wolny

Zapraszamy dzieci na otwarte warsztaty rękodzieła podczas których uczestnicy przygotują ozdoby z papieru, pianki, płyt CD i barwnych wstążek do umieszczenia na okna. Dekoracje sprawią, że okna będą mieniły się kolorami. Nie zabraknie również typowo jesiennych akcentów! Wspólnie stworzymy bukiety róż z liści klonu.
____________________

HERSTORIE. OPOWIEŚCI O KOBIETACH NIEZWYKŁYCH | KONOPNICKA NASZĄ SIŁACZKĄ

29.10.2022, godz. 18.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. Noniewicza 71, wstęp wolny

HERSTORIE to cykliczne spotkania o niesamowitych postaciach kobiecych. Podczas październikowego wydarzenia pochylimy się nad postacią Marii Konopnickiej. Grupa teatralna Stasimon na cześć znanej pisarce chce oddać głos niezwykłym kobietom i za pomocą teatralnych środków przekazu przedstawić ich osiągnięcia.

____________________
Rockowe Zaduszki z zespołem TWINPIX i Shaunem Stuartem
29.10.2022, godz. 19.00. Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5, bilety 10 zł. W nastrój listopadowej zadumy i refleksji muzycznie wprowadzą nas zespół TWINPIX oraz Shaun Stuart. W programie m.in. utwory Lenny Kravitz, Foo Fighters, Genesis, Green Day, Biffy Clyro.

____________________

Dziecięca Akademia Rękodzieła: Kolorowa jesień. 5.11.2022, godz. 11.00-13.00. Galeria Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5, bilety: 10 zł.  Jesienne spotkanie Dziecięcej Akademii Rękodzieła pt. „Kolorowa jesień" sprawi, że pora roku, która często kojarzy się nam z pluchą i brakiem słońca, za pomocą wykonanych dekoracji rozbłyśnie wieloma kolorami i ubarwi nieco ten smutny krajobraz za oknem. Zabierzcie ze sobą dobry humor i energię do wspólnej zabawy!

 

Oddaj hołd Bohaterom

29.10.2022

Oddaj hołd Bohaterom

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza wszystkich do wspólnego udziału w obchodach Narodowego Święta Nieodległości. Już 10 listopada na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oddamy hołd bohaterom podczas uroczystego Capstrzyku o godz. 17.30. W tym samym miejscu spotkamy się 11 listopada, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w południe rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart, a po niej złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Koncert Pieśni Patriotycznych. Od zmierzchu do północy na budynku Centralnej Biblioteki Wojskowej będzie można oglądać prezentację multimedialną poświęconą odzyskaniu Niepodległości i jej Bohaterom.

Wojskowa Gra Terenowa dla młodszych i starszych. Zachęcamy całe rodziny, klasy i grupy znajomych do udziału w Wojskowych Grach Terenowych. W 16 miejscowościach w całej Polsce żołnierze pokażą jak posługiwać się mapą i kompasem, zbudować schronienie, rozpalić ognisko, maskować się w terenie. Będzie można poćwiczyć ze znanym żołnierzem sportowcem, wygrać nagrody w quizie, a na zakończenie zjeść grochówkę. Znajdź miasto w swoim województwie i zgłoś się: - dolnośląskie - Lubań - kujawsko pomorskie - Toruń - lubelskie - Chełm - lubuskie - Gorzów Wielkopolski - łódzkie - Zgierz - małopolskie - Zakopane - mazowieckie - Nowe Miasto nad Pilicą - opolskie - Brzeg - podkarpackie - Stalowa Wola - podlaskie - Kolno - pomorskie - Malbork - śląskie - Lubliniec - świętokrzyskie - Jędrzejów - warmińsko Mazurskie - Giżycko - wielkopolskie - Jarocin - zachodniopomorskie – Stargard

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wspolnie-uczcijmy-104-rocznice-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci

Odwiedź Muzea Wojskowe.  Na żołnierski piknik 11 listopada od godziny 10.00 do 16.00 zaprasza Muzeum Wojska Polskiego. Oprócz wystaw czasowych i plenerowych, będzie można zobaczyć historyczne uzbrojenie, a także współczesny sprzęt wojskowy m.in. samochód opancerzony Oshkosh M- ATV oraz wielozadaniowy pojazd typu Humvee. Bezpłatnie będzie można także zwiedzić w tym dniu Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w godzinach 9.00-16.00, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w godzinach 10.00-16.00, ORP „Błyskawica" w godzinach 14.00-16.00, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, które organizuje Konkurs Muzealny w godzinach 10.00-16.00.

Zaśpiewaj wspólnie dla Niepodległej.  O 13.30 11 listopada na Placu Piłsudskiego rozpocznie się Koncert Pieśni Patriotycznych, będziemy wspólnie śpiewać między innymi Legiony – Marsz Pierwszej Brygady - Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Podczas tych wyjątkowych dni chcemy w szczególny sposób podziękować żołnierzom za ochronę naszej wschodniej granicy. Dedykowany im będzie specjalny koncert 11 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wystąpią soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, gościnnie - żołnierze raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto. 11 i 13 listopada zapraszamy także na koncerty i do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w kościołach garnizonowych.

Weź udział w konkursach z nagrodami. Lokalne rozgłośnie radiowe wspólnie z MON organizują konkursy dla słuchaczy na temat Wojska Polskiego. Sprawdź swoją wiedzę i wygraj żołnierskie upominki m.in. notesy MON, koszulki, kubki, plecaki, pendrive-y, szalo-kominiarki, smycze, magnesy, wydawnictwa wojskowe, itp.

Obejrzyj nowe murale. W ramach akcji MON MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO odsłonięte zostaną kolejne murale: 10 listopada w Milanowie, 11 listopada w Radłowie, w Białym Borze, w Rudce, w Żaganiu, w Czersku, w Wyszkowie i 12 listopada w Rychwale.

Trenuj z wojskiem.  12 listopada kolejna tura jednodniowych szkoleń dla dorosłych Polaków pod hasłem „Trenuj z wojskiem". W Toruniu, Ustce, Morągu, Hrubieszowie i Lęborku będzie można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas.

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej 

Na styku kultur

28.10.2022

Koncert “Na styku kultur” 23 października odbył się koncert pieśni tradycyjnych Zachodniej Suwalszczyzny, który był zwieńczeniem dwóch dni warsztatów “Na styku kultur”, przeprowadzonych z Eugenią Zaśkiewicz z Przerośli, Stanisławą Czuper z Wysokiego k. Raczek oraz Zespołem Śpiewaczym Znaroku z Przerośli.

 

Droga S61 Suwałki-Budzisko

27.10.2022

Komenda Miejska PSP w Suwałkach wraz z Komendą Miejską Policji w Suwałkach zorganizowały 27.10.2022 r. ćwiczenia na nowobudowanym odcinku drogi S61 Suwałki-Budzisko pod kryptonimem „Obwodnica 2022”.
W przygotowanych epizodach uczestniczyły służby: placówka Straży Granicznej Rutka-Tartak, Inspekcja Transportu Drogowego, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Suwałkach, Stowarzyszenie Ratologiczni, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Mazurska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Olecko oraz inwestor budowy firma Budimex.
 

Komenda Miejska PSP w Suwałkach wraz z Komendą Miejską Policji w Suwałkach zorganizowały 27.10.2022 r. ćwiczenia na nowobudowanym odcinku drogi S61 Suwałki-Budzisko pod kryptonimem „Obwodnica 2022”. 
W przygotowanych epizodach uczestniczyły służby: placówka Straży Granicznej Rutka-Tartak, Inspekcja Transportu Drogowego, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Suwałkach, Stowarzyszenie Ratologiczni, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Mazurska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Olecko oraz inwestor budowy firma Budimex. 
 

Camera Opresiva

25.10.2022

Wspominanie Strumiłły

24.10.2022

Galeria Sztuki Stara Łaźnia, Wspominanie Strumiłły | 95. rocznica urodzin 23.10.2022
FOTO-MIGAWKI
fot© Robert Rutkowski (tvs24.pl)